Uyuşmazlık Çözümü ve Anlaşma İnşası Eğitimi


Kadir Has Üniversitesi Uluslararası ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), Türkiye’de Sivil Toplum Kuruluşlarını (STK) güçlendirmeyi ve bu kapsamda özellikle gençliğe yönelik çalışmalar yapmayı öncelikli amaçlarından biri olarak görmektedir. Bu amaca uygun olarak; İyi Yönetişimi Yakalamak isimli bir proje başlatmıştır.

Proje, sivil toplum kuruluşları, ortaklar, danışma kurulu, gençlik komiteleri, eğitimler, uzmanlar ve paydaşlarla uygulanmaktadır. Proje kapsamında, kapasite geliştirmeyi ve bilginin zenginleştirilmesini amaçlayan eğitimler; paydaşlar arası etkileşim ve diyaloğu arttıracak etkinlikler; gençlere yönelik staj imkanları; farklı jenerasyonların birlikte öğrenme ve proje geliştirmeyi deneyimleyecekleri komisyonlar oluşturulmaktadır.

İyi yönetişim tanımı gereği ilgili tüm aktörlerin süreçlere katılımını gerektirir. Farklı aktörlerin, görüşlerin ve çıkarların olduğu bir alanda ise uyuşmazlıkların olması doğal bir sonuçtur. Fakat, toplumsal fayda için çabalamak aynı zamanda birlikte çalışmayı ve uyuşmazlıkların üstesinden gelmeyi de gerektirir. Bununla birlikte, yüksek müzakere becerileri de sonuca ulaşırken bireysel çıkarların ve ihtiyaçların korunmasında önemli bir rol oynar.

Bu sebeple CIES, gençlerin müzakere ve uyuşmazlık çözümü yeteneklerini güçlendirip anlaşma inşası için etkin birer aktör olmalarını sağlamak amacıyla, 28-29-30 Eylül 2018 tarihlerinde ‘Uyuşmazlık Çözümü ve Anlaşma İnşası’ eğitimi düzenleyecektir.

Bu eğitim,

  1. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri,
  2. Sivil toplumda gönüllü olmuş ya da çalışmış 18-28 yaş arası gençlere açıktır.

Katılımcılar, 9.00- 20.00 saatleri arası interaktif oyun, kahve araları, öğle ve akşam yemekleri sayesinde sosyal bir ortamda; informel eğitim yöntemleriyle yeni bağlantıların kurma; teori ve pratiğin birleştirme fırsatı yakalayacaktır.

Bununla birlikte, sürekli kendini yenileyen eğitmenler ve aktif katılımcılar sayesinde yeni yaklaşımlardan ve vizyonlardan ilham alabileceklerdir.

Eğitim programını, Conflictus Eğitim ve Danışmanlık kurucu ortak ve eğitmenleri Elif Kalan ve Tunç Karaçay uygulayacaklardır.

Detaylı program ve bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Başvuru için: https://goo.gl/forms/yB1x09bXfaQukWgy2

Eğitimciler hakkında bilgi için: http://www.uyusmazlikcozumu.com/biz_kimiz_conflictus/

 

https://www.iyiyonetisim.org/

https://twitter.com/SGG2018

https://www.facebook.com/strivingforgoodgovernance