“Üreten Kadın, Kazanan Sındırgı” Projesi


Bilge Nesiller’den yeni bir proje başarısı daha. ”Üreten Kadın, Kazanan Sındırgı” sosyal girişim projesi Avustralya Büyük Elçiliği’nin desteklediğiyle Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde uygulanmakta.  Bilge Nesiller Enstitüsü tarafından koordine edilen proje, ilçede Turizm, sanat ve istihdam yatırımı olarak yeni bir soluk getirdi. 16 kadının günlük ücret ve sigorta ile üretim sürecine dahil olduğu projede üretilen ürünler oluşturulacak marketle de satışa sunularak sürdürülebilirlik sağlanıyor .

Bu proje içeriğiyle, etki bakımından ve bölgenin kalkınma hedefleri açısından Avustralya’dan Balıkesir’e dev yatırım olarak Sındırgı tarihine geçecek bir girişim olarak nitelendiriliyor.

Çamurdan sanat eserine; geçmişi ihya geleceği inşaa

Sındırgı İlçesinde ikamet eden kadınlar, hünerli elleriyle çamuru sanat eserine dönüştürüyor. Çamurdan vazo, çaydanlık, küp, testi, kül tablası, çanak çömlek gibi ürünler yapacak kadınlar, hem bu hünerlerini geliştirip hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor. Bilge Nesil Gençlik Bilişim Sanat ve Turizm Derneği Başkanı ve Proje koordinatörü Muhammet Asil Çetin yaptığı yazılı açıklamada: “Yıllardan süre gelen çamur sanatını Sındırgı’mızda bir çok usta yapıyordu, Bardakhane caddesi bile bugün hala var. Ustalarımız yaşlandığı için bu mesleği 10-15 yıl önce bırakmışlar. Bir zamanlar bölgenin toprak kap ihtiyacının ve tuğlasının Sındırgı’dan karşılandığını anlatan Çetin, “Sındırgımız çok kadim, eski bir yerleşim yeridir. 3000 yıllık Yağcı  bedir yörük kültürünün hakim olduğu yöremizde, kadınlarımızın üreticiliği ve el mahareti dokuduğu halılarla da tescillidir. Her ne kadar Sındırgı’mızda sanat olarak sadece Yağcıbedir Halısı ön plana çıkmış olsa dahi, bölgemizde kil, çanak, çömlek de önemli bir yere sahip. Eskiden evlerde toprak kaplar kullanılırdı. Bunların üretim merkezi ilçemizdeki Bardakhane caddesindeki atölyelerdi. Eskiden bu işin pazarlamasını yapan kervanlar gelip, buradan değiş tokuş usulüyle kapları alıp, başka yerlere götürüp pazarlamasını yapıyormuş. Biz şimdi yıllardan gelen bu geleneği bu sosyal girişim projemizle yaşatıyoruz.

Ürün süslemelerinde her birinin derin manası olan Yağcıbedir Halı motiflerinin kullanılmasıyla da 3000 yıllık gelenek  yaşatılıyor. ” dedi.

Çetin,“Desteğimizin artması ile uzun vade de bölgemiz Düvertepe de çıkan ve çini ile seramiğin hammaddesi olan kaolen madeni de işleyerek Sındırgı’mızda yepyeni bir sanat ve gelir alanı olabilecek, hem de turizm açısından müthiş bir değer olabilecek bir sosyal girişimi yapmak istiyoruz’’ dedi.