UNICEF’ten Suriye’deki Çocuklara İlişkin Açıklama


UNICEF bugün yaptığı açıklamada ülkede çatışmaların başlamasından bu yana dünyaya gelen tahminen 4 milyon Suriyeli çocukla birlikte ülkedeki çocukların yarısının savaştan başka bir şey görmediğini belirtti. Nerede olurlarsa olsunlar bu çocuklara ulaşılması, acil ve gelecekteki ihtiyaçlarının karşılanması, önceliğini hala korumaktadır.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore savaşın harap ettiği ülkeye yaptığı beş günlük ziyaretinin ardından:“Suriye’de 8 yaşındaki her çocuk tehlike, yıkım ve ölüm ortamında büyümektedir. Oysa bu çocukların okullarına dönebilmeleri, aşılarını olabilmeleri, kendilerini güvende ve korunmuş hissedebilmeleri gerekir. Onlara yardım edebilmeliyiz,” dedi.
Suriye’de henüz yeni ulaşılabilir duruma gelen bazı yöreleri ziyaret eden Fore çatışmaların aileleri, çocukları ve içinde yaşadıkları toplulukları nasıl etkilediğine tanık oldu.

Doğu Ghouta’daki Douma’da beş yıl süren ablukanın kalkmasından birkaç ay sonra yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalmış aileler geri dönmeye başlamıştır ve kentin nüfusu bugün 200 bin olarak tahmin edilmektedir. Pek çok aile hasar görmüş evlerine dönmektedir ve patlamamış mühimmatın oluşturduğu tehlike ciddidir. Mayıs 2018’den bu yana çatışmalardan kalan mühimmatın patlaması sonucunda Doğu Ghouta’da 26 çocuğun öldüğü ya da yaralandığı bildirilmektedir.

Fore: “Douma’da aileler yıkıntılar arasında su ve yiyecek, kış aylarında sıcak yer arayışı içinde yaşamakta ve çocuklarını bu koşullarda büyütmektedir.  Burada 20 okul vardır ve hepsi aşırı kalabalıktır. Yetiştirilecek genç öğretmenlere, ders kitaplarına, okul malzemelerine, kapıya, pencereye ve elektriğe ihtiyaç duyulmaktadır.”
Bir sivil toplum örgütü ortağımızın,UNICEF’in desteğiyle, hasar görmüş bir caminin avlusunda geçici bir klinik açtığı Douma’da yıkım bu düzeyde…

Açıklamanın tamamı ve detaylar için tıklayın.