TURMEPA Çanakkale Boğazı’nda Yürüttüğü Eğitim Projesinin İlk Değerlendirme Toplantısı


turmepa_logo

TURMEPA Çanakkale Boğazı’nda yürüttüğü eğitim projesinin ilk değerlendirme toplantısını  14 Ekim’de gerçekleştirdi.

TURMEPA’nın MITSUI & CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle Çanakkale Boğazı’nda sürdürdüğü kapsamlı eğitim projesi tüm hızıyla sürüyor. Çanakkale’de yetişkinler ve üniversite öğrencileriyle bilinçlendirme çalışmalarını kapsayan “Çanakkale Deniz Âşıkları” projesinin ilk değerlendirme toplantısı Bozcaada’da gerçekleşti.

Çanakkale Deniz Âşıkları projesi kapsamında eğitim alan katılımcıların, Çanakkale’de daha sağlıklı bir çevre ve denizler için yerel halk ile bir araya gelerek öğrendiklerini paylaşacakları bir platform olan “Benim Kurultayım” çerçevesinde, Bozcaada’da bir değerlendirme toplantısı yapıldı. 14 Ekim’de Bozcaada Kent Konseyi’nde gerçekleşen toplantıda katılımcılara proje ekibi tarafından eğitim ve eğitim materyalleri hakkında bilgi verildi. Bunun yanı sıra toplantıda;

– Bölgemdeki sorunu kimlere nasıl, nerede, niçin ve hangi zaman diliminde aktarmalıyım?

– Kongre nedir? Daha önce bir kongreye katılan var mı?

– Kongre ile sorunları nasıl iyileştirebilirim?

– Bölgeme nasıl sahip çıkabilirim?

– Gelecek nesiller için Çanakkale’de neler yaptınız?

– Susuz yaşam bizleri nasıl etkiler?

– Bölgemde atıksu arıtma tesisi var mıdır?

– Sürdürülebilir çevre ne demektir?

– Bölgemde hangi deniz canlıları barınmaktadır?

– Fark ettiklerimi 1 yıl içerisinde nasıl değiştirebilirim?

soruları üzerine görüşüldü; öneri ve çözümler arandı.

Bozcaada’da yürütülecek olan projeye Doğayı Koruma Derneği Başkanı Yahya Taşpınar başta olmak üzere Bozcaada yerel halkından Adil Keskin, Kemal Şahin, Kemal Furuncı, Münevver Çakır, Öznur Evergen, Emrah Ataol, Naciye Hale Gültekin, Ahmet Erdoğan ve 3 öğrenci proje elçisi olarak destek veriyor.

Proje kapsamında eğitim verilecek diğer ilçelerde de “Benim Kurultayım” başlıklı toplantılar yapılmaya devam edecek.

Benim Kurultayım Hakkında

Benim Kurultayım’da Çanakkale’nin belirlenen 6 ilçesinde eğitim alan hedef grupları, kendi bölgelerinde deniz ve su ile ilgili karşılaştıkları sorunları ve deneyimleri paylaşacak; burada toplanan grup sözcüleri daha sonra Bizim Kurultayımız’da bir araya gelerek, geçen süreçte belirtilen sorunları, çözüm önerilerini, bu doğrultuda yapılan eylemleri ve sürdürülebilirlik açısından yapılması gerekenleri aktaracaktır. Her iki kurultayın amacı, elde edilen raporları ilgili mercilerle paylaşarak farkındalık yaratmak ve sorunlara dikkat çekmektir.

Bir cevap yazın