Türkiye Mülteci Fonu: Komisyon AB-Türkiye Anlaşması Kapsamında İlave Olarak 110 milyon Avro


ab

Komisyon, Türkiye Mülteci Fonu’nun kullandırılmasını hızlandırma sözünü tutarak bugün fon kapsamında bir dizi yeni projeyi ilan etti. 60 milyon Avroluk ilave tutar ile Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderilen göçmenlerin gıda, sağlık ve konaklama masrafları karşılanacak. Ayrıca ek olarak sağlanan 50 milyon Avroluk insani yardım ile de Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin acil ihtiyaçları karşılanacak. Bu şekilde, Komisyon tarafından Mülteci Fonu kapsamında sağlanan toplam yardım 187 milyon Avroya ulaşmış olacak.

Komisyon’un Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Bugün kabul edilen özel tedbir ile Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderilen göçmenlere gereken her türlü desteğin sağlandığını temin etmek amacıyla, Türkiye Mülteci Aracı (Fonu) kapsamında acil olarak ilave imkânlar sunulmaktadır. Bu destek, Komisyon’un Türkiye’nin geri gönderilen tüm göçmenlere sağlaması gereken hukuki güvenceleri izleme çabalarına eşlik edecektir.”

Komisyon’un İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Üyesi Christos Stylianides ise şu açıklamayı yaptı: “AB’nin hem krizin başından bu yana hem de mevcut durumda, Türkiye’deki mültecilere sahada yardım sağladığından emin olabilirsiniz. Yeni Türkiye Mülteci Aracı (Fonu) insanların onurlu bir yaşam sürmesine yönelik desteğimizi önemli ölçüde arttırmamıza imkân vermektedir. Bugün duyurulan ilave 50 milyon Avroluk insani yardım, AB’nin insani yardım alanındaki ortaklarını süratli bir şekilde seferber etme ve yardımına en fazla ihtiyaç duyan kişilere destek olma kararlılığını ortaya koymaktadır.”

Kaynak: Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

Bir cevap yazın