Türk Öğrencilerin Yurt Dışında Kolay İş Bulabileceği İlk 5 Üniversite


Yurt dışı eğitim kararı almak, öğrenciler için hayatlarında atacakları en büyük adımlardan olacaktır. Zira daha önce hiç gitmedikleri bir ülkede yaşamaya başlamak, aile ve arkadaş çevresinden uzaklaşmak, yeni bir kültürü tanımak ve alışmaya çalışmak, yeni insanlarla arkadaşlık kurmak hiçte kolay bir durum değildir. Kültür şokunu atlatıp bu duruma alıştıktan sonra ise yurt dışı eğitim deneyimi sizin için eşsiz bir maceraya dönüşecektir.

Bugün öğrenciler için yurt dışında okumanın en önemli sebepleri arasında uluslararası deneyim kazanmak ve beraberinde gittikleri ülkede mezuniyetten sonra çalışmak gelir. Göz alıcı bir özgeçmiş, İngilizce dilinde yeterlilik, sosyal ve profesyonel ağ bağlantıları ve global bakış açısına sahip olacağınız yurt dışında, eğitim almak için ülke ve üniversite seçiminizi doğru yapmanız gerekir.

Yurt dışında öğrencilere kolay iş imkanı ve yüksek kazançlar sağlayan çok sayıda üniversite vardır. Genel olarak Avrupa’da, eğitim alacağınız konulara göre düşük ücretli öğrenim imkanı sunan Almanya, Fransa, Norveç, İtalya gibi ülkeler bulunurken, Amerika ve İngiltere ise ücretli olmasına rağmen dünyanın en iyi ve %100’lere varan iş imkanlarına sahip Harvard, Cambridge, Stanford, MIT gibi üniversiteleri ile dikkat çeker. Yazımızda yurt dışında Türk öğrencilerin kolay iş bulabileceği en popüler üniversiteleri araştırdık!

 

Hayalinizdeki üniversiteyi bulmak için üniversite broşürlerini indirin. Araştırmaya hemen başlayın.

 

Stanford University

1891 yılında Kaliforniya’da kurulan Stanford Üniversitesi, Silikon Vadisi’nin kalbinde yer alan çığır açan buluşlara ve teknoloji alanında yeniliklere imza atmış dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. Bugün üniversitenin ünü, aralarında Elon Musk, Sergey Brin, Larry Page ve Sundar Pichai’nin olduğu mezunlarına ve Google, Nike, HP, Netflix gibi şirketlerle olan ortaklıklarına bağlıdır. Stanford Üniversitesi, özellikle bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında ilk sıralarda yer alırken, mezunlarına %100 istihdam imkanı sağlar.

 

University of Sydney

Avustralya’nın Sidney şehrinde, 1850 yılında kurulan Sidney Üniversitesi, ülkenin en eski eğitim kurumlarından biridir. Her yıl, 134 farklı ülkeden 10 bine yakın uluslarası öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite, dünyanın en iyi ilk 50 okulu arasında yer alır. Öğrencilerine eğitim alırken staj ve iş tecrübesi imkanı sunan, mezuniyetten sonra ise dünya çapında işe yerleşme oranları ile üst sıralarda yer alan Sidney Üniversitesi, yüksek kaliteli eğitim ve kariyer fırsatları ile göz doldurur.

 

University of Cambridge

800 yıllık geçmişe sahip Cambridge Üniversitesi, bugün 150’den fazla fakülte, bölüm ve kurumda zengin lisans ve lisansüstü programlarıyla dikkat çeker. 96 Nobel Ödülü, 8 milyonluk kitap hacmine sahip eşsiz kütüphanesi, aralarında Isaac Newton, Stephen Hawking, Sylvia Plath, Tilda Swinton gibi ünlü mezunlarının olduğu üniversite, mezuniyetten sonra öğrencilerine iş imkanı sunan dünyanın en iyi 10 okulu arasındadır.

 

Tsinghua University

Çin’in başkenti Pekin’de 1911 yılında kurulan Tsinghua Üniversitesi, sadece Asya’nın değil dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. Gelişmiş teknolojisi, bilimsel araştırmaları, yüksek kaliteli eğitim imkanı ve modern laboratuvarları ile dikkat çeken okul, bugün özellikle mühendislik ve bilgisayar bilimleri programları ile tüm dünyadan öğrencileri ağırlar. Fransa’dan HEC Paris ve Japonya’dan Tokyo Üniversitesi ile yürüttüğü ortak çalışmalar ve burs imkanları ile göz dolduran Tsinghua Üniversitesi, özellikle mühendislik alanında iş fırsatlarına sahiptir.

 

University of Toronto

1827 yılında Kanada’da kurulan Toronto Üniversitesi, ülkenin en iyi kamu araştırma okuludur. İnsülinin icadı, kök hücre araştırmaları, ilk yapay kalp pili, multi-touch teknolojisinin geliştirilmesi gibi çok sayıda buluş ve araştırmaya imza atan üniversitenin hukuk, mühendislik ve tıp programları, staj olanakları ve doktora derecesinde araştırma projeleri göz doldurur. 160 farklı ülkeden uluslararası öğrenciyi ağırlayan Toronto Üniversitesi, elektrik, bilgisayar ve petrol mühendisliği alanlarında mezunlarına sunduğu iş imkanları ile üst sıralarda yer alır.

 

Amerika, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ya da İrlanda’da eğitimle ilgili ücretsiz uzman tavsiyesi almak için danışmanlarımızla görüşün.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey