TEV-SINGA, Singapur’da 2018- 2019 Karşılıksız Doktora Burs Başvuruları Başladı


TEV-SINGA Bursları; SİNGAPUR’da, A*STAR (The Agency for Science, Technology and Research), NTU (Nanyang Technological University) ve NUS (National University of Singapore), SUTD (Singapore University of Technology and Design)’da Temel Bilimler, Mühendislik ve Biyomedikal Bilimleri alanlarında doktora çalışmaları için karşılıksız verilecektir.

Kimler Başvuru yapabilir:  Üniversite son sınıfta öğrenim görenler, mezun olanlar, yüksek lisans veya doktoraya başlamış ya da tamamlamış olanlar.

Singapur, araştırma ve geliştirmeye yaptığı yatırımlarla dünyanın en gelişmiş araştırma laboratuvarlarına sahiptir. NUS ve NTU Dünyanın en iyi 15 üniversitesi içindedir. http://www.straitstimes.com/singapore/ntu-overtakes-nus-in-globalranking?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&xtor=CS1-10#link_time=1496876689

A*STAR    : www.a-star.edu.sg   NTU: www.ntu.edu.sg   NUS: www.nus.edu.sg  SUTD: www.sutd.edu.sg     

SINGA: www.singa.a-star.edu.sg

 

1)      BURS VERİLECEK ALANLAR:

A)      Biyomedikal Bilim Dalları,

  • Biyokimya / Kimya / Farmakoloji-Eczacılık
  • İmmünoloji / Mikrobiyoloji / Moleküler Viroloji / Hücre / Gelişimsel Biyoloji
  • Biyoinformatik / Sistem Biyolojisi
  • Biyoteknoloji
  • Sinirbilim
  • Veterinerlik Bilimi
  • Biyoistatistik / Epidemiyoloji

B)      Fiziksel Bilimler ve Mühendislik Dalları

•    Havacılık ve Uzay Mühendisliği

•    Elektrik Mühendisliği / Bilgisayar Bilimleri

•    Kimya Mühendisliği / Kimya

•    Makina Mühendisliği

•    İnşaat Mühendisliği

•    Endüstri ve Sistem Mühendisliği

•    Fizik Mühendisliği / Uygulamalı Fizik

•    Malzeme Bilimleri ve Mühendisliği

•    Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi

•    Biyomühendislik

•    Matematik

PhD araştırma alanları ve enstitüler hakkında daha fazla bilgiye bu linkten ulaşılabilir. Lütfen kontrol edeniz: https://www.a-star.edu.sg/singa-award/PhD-Research-Areas.aspx

 

Başarılı adaylar, dört yıla kadar, A * STAR, NTU, NUS veya SUTD’de doktora çalışmalarına desteklenecektir.

 

2)      ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER:

a)      T.C. vatandaşı olmak ve 30 yaşından büyük olmamak. (1988 ve sonraki yıl doğumlu olanlar)

Türkiye sınırları içinde eğitim veren Üniversitelerde, yukarıda belirtilen temel bilimler ve mühendislik alanlarında öğrenim görmek. Üniversite son sınıfta öğrenim görenler, mezun olanlar, yüksek lisans veya doktoraya başlamış ya da tamamlamış olanlar aday olabilirler)

b)      Öğrenimi süresince alınan genel not ortalaması 4 üzerinden en az 3 olması. (Lisans, yüksek lisans, doktora kapsar)

c)       Doktora çalışmalarını yürütebilecek düzeyde İngilizceye sahip olmak. (TOEFL en az 80 veya IELTS en az 6, skorlar gerekli görüldüğünde takip eden Şubat ayı sonuna kadar verilebilir.)

 

3)      BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

TEV-SİNGA Burs başvurusu için a hariç diğer maddeler İngilizce hazırlanacaktır;

a)    Online TEV Başvuru Formu ( http://yurtdisi.tev.org.tr/ ) bu linkten girilip Türkçe doldurulacak, çıktısı alınıp dosyaya eklenecektir.

b)    TEV-SINGA burs başvuru formu  (http://www.tev.org.tr/images/pdf/singa_basvuru_20162017.pdf) çıktısını adaylar öncelikle bu linkten almalıdır. Bu formun 1. sayfasındaki 1 den 9.  maddeye kadar olan belgeler hazırlanıp dosyaya eklenecektir. 8 sayfalık bu formun tüm sayfaları aday tarafından doldurulacaktır. “PROGRAMME” bölümündeki 3 seçeneğin tamamı öncelik durumuna göre eksiksiz doldurulması gerekir. Eğer aday bir ya da iki bölüm ile görüştü ise ya da kabul işlemini tamamladıysa sadece onları yazmaları da yeterli olur. Henüz pasaportu olmayanlar kimlik bilgilerini yazabilirler sorun olmaz. Aday tüm aşağıdaki üniversite ve programları kontrol edip seçim yapabilir. Referans mektup örnekleri de bu formun son iki sayfasında yer alır. Referanslar bu formatta hazırlanıp dosyaya eklenmelidir.

c)    SINGA başvuru formu online olarak aday tarafından mutlaka doldurulacaktır.

http://www.a-star.edu.sg/singa-award/How-To-Apply.aspx  Aday lisans öğrenimi süresince her yıla ait not dökümlerini ayrı ayrı online başvurusuna eklemelidir. (Eğer aday okulunun internet sayfasından bu belgeleri alabiliyorsa internet çıktısını yine online ekleyebilir, yeterli olur)

d)    Aday henüz mezun değilse güncel öğrenci belgesini eklemelidir.

e)    Kişisel bilgiler (İngilizce Özgeçmiş, 1 sayfalık)

 

Yukarıdaki ön koşulları taşıyanların, belgelerini hazırlayıp dosyalarını eksiksiz olarak en geç 29 Aralık 2017 tarihine kadar aşağıdaki maddelerde verilen bilgilere dikkat ederek TEV’e iletmeleri gereklidir.

a)Postaya vermeden önce belgeleri tarayıp pdf olarak yurtdisiburs@tev.org.tr  ye iletilmesi,

b)E-mail ekinde iletildikten sonra asıl belgelerin telli plastik dosya içinde TEV’in İstanbul Merkezine ulaştırmaları gerekmektedir.

c)Dosyalarını elden verecek TEV İstanbul Genel Merkezine,

 

*İki adet olarak istenilen belgelerin biri asıl, diğeri fotokopi olabilir, ikinci adetleri aday tarafından başka bir telli dosyaya takılarak iki adet dosya olarak TEV’e iletecektir.

En geç son başvuru tarihine kadar TEV İstanbul Genel Merkezine iletebilir ya da verebilirler.

* Posta ve benzeri nedenlerle vaki olacak gecikmeler dikkate alınmaz.

 

f)        BAŞVURU VE DOSYA TESLİM ADRESİ:

Türk Eğitim Vakfı/ Eğitim ve Burslar Grup Müdürlüğü

Büyükdere Cad. TEV Kocabaş İşhanı No:111 Kat:8 34349 Gayrettepe/İSTANBUL

Tel: 0212-318 68 03  Fax: 0212–272 62 17            E-mail: yurtdisiburs@tev.org.tr

 

g)      ÖNEMLİ BİLGİ:

Burslar, Ağustos 2018 ya da en geç Ocak 2019 döneminde çalışmalara başlanacak şekilde kabul alınması halinde en fazla 4 yıllık tam zamanlı doktora öğrenimi için karşılıksız verilecektir. Doktora çalışmaları A*STAR araştırma merkezleri ve enstitülerinde, NUS, NTU veya SUTD’a bağlı enstitülerde yapılacaktır. Aday, aşağıda listesi verilen enstitülerden alanlarına göre seçim yaparak ilgili enstitü ve danışman profesörle temasa geçip Ağustos 2018 ya da en geç Ocak 2019 dönemi için kabul almak zorundadır. Ancak TEV-SINGA adayları için Singapur’daki programlara kabul almak için başvurular Ekim ayı başında başlar ve Aralık sonunda biter bu nedenle hemen ilgili bölümle temasa geçip adayın son başvuru ve kabul alma tarihleri için teyit etmesi gerekir. Kabuller başvuru tarihinden sonra da verilebilir çünkü kabul alma süresi yaz aylarına kadar da sürebilir. Bursu, alabilmek için konu ve danışman bulup kabul (Acceptance) almak şarttır. Bu nedenle en kısa zamanda çalışma yapacağınız alanı belirleyip karşı taraf ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. A*STAR Araştırma Merkezleri ya da Enstitülerinde yapılacak doktora derecesi NUS veya NTU tarafından verilecektir.

Son Başvuru 29 Aralık 2017’dir.

 Detaylı bilgi için tıklayınız.