Tarabya Çeviri Ödülü


Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Goethe Enstitüsü, Yunus Emre Enstitüsü, S. Fischer Vakfı ve Robert Bosch Vakfı işbirliğinde “Kültürlerarası Diyalog ve Anlayış için Ernst-Reuter Girişimi” çerçevesinde, düşünsel ve kültürel etkileşimin edebiyat eserlerinin diğer ülke diline çevrilerek yoğunlaştırılması ve Türkçeden Almancaya nitelikli çeviri yapan çevirmenlerin teşvik edilmesi amacıyla, 1 adet Büyük Ödül ve 1 adet Yeni Nesil Teşvik Ödülü’nü içeren bir çeviri yarışması düzenlenmesi ve yarışmanın bir ödül töreniyle sonuçlandırılmasına karar verilmiştir.

2015 Yılı Duyurusu
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Robert Bosch Vakfı 2015 yılında beraberce Türkçeden Almancaya yapılan nitelikli çevirileri bir Büyük Ödül ve bir de Yeni Nesil Teşvik Ödülü çerçevesinde destekleyeceklerdir. Bu kapsamda çevirileri ile edebiyat alanında başarılara imza atmış çevirmenler (Büyük Ödül 7.500 €) ve kariyerinin başında olabilen çevirmenler (Yeni Nesil Teşvik Ödülü 5.000 €) ödüllendirilecektir. Bu ödüller dışında, Robert Bosch Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile bir de Türkçeden Almancaya çeviri yapan çevirmenler için 2016 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek bir aylık bir Çalışma Bursu verilecektir (Burs tutarı 2.500 €).

Yarışma şartnamesi ve başvuru formunu aşağıda bulabilirsiniz:

Türk – Alman Tarabya Çeviri Ödülü. Türkçeden Almancaya Nitelikli Çeviri Yapan Çevirmenler ve Çevirmen Bursu için Yarışma Şartnamesi

Tarabya Çeviri Ödülü Başvuru Formu 2015

Çeviri Ödülü
Son başvuru: 18.09.2015

Goethe-Institut İstanbul
tijen.togay@istanbul.goethe.org