T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Sivil Toplum Destekleri


T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı; yurtdışı vatandaşlar, soydaş-akraba topluluklar ve ülkemizdeki kamu kaynaklarıyla burslu olarak öğrenim gören uluslararası öğrencilere yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. YTB Sivil Toplum Destekleri adıyla 2015 yılında,  bu görev alanlarına yönelik faaliyetlerde bulunan, yurtiçinde ve yurtdışında kurulmuş Sivil Toplum Kuruluşları, üniversiteler, uluslararası kuruluşlar, düşünce kuruluşları ve araştırma merkezleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının başvuru yapabilecekleri mali destek programları belirlenmiştir.

Bu doğrultuda;

– Yurtdışında yaşayan vatandaşlara yönelik 7,
– Soydaş ve akraba topluluklarımıza yönelik 3,
– Ülkemizde yükseköğrenim gören uluslararası öğrencilere yönelik 3,
– Ortak konularda 2,

mali destek programı olmak üzere toplam 15 mali destek programı dahilinde başvuru alınacaktır.

Bu programlar ile sivil toplum kuruluşları ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlara belirlenmiş olan alanlarda mali destekler vermeyi amaçlayan T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, her bir program için ayrı hedefler, özel şartlar ve ayrı bir başvuru kabul takvimi belirlemiştir.

Başvuru sahiplerinin, hazırlanmış olan program tanıtımlarını dikkatle incelemesi ve gerçekleştirmeyi planladıkları projeye uygun olan programı seçerek, programın başvuru tarihleri arasında başvurularını, internet sitesindeki bilgi sistemi üzerinden yapmaları beklenmektedir.

Başvuru yapabilmeniz için öncelikle, Mart ayında açılacak olan sistem üzerinden, kuruluşunuzun yapısı, kuruluş tarihi, sicil numarası, amaç ve faaliyet alanları, kurumsal ve mali kapasitesi, yönetim ve iletişim bilgileri gibi detayları en doğru şekilde kaydetmeniz istenecektir.

Üyelik kaydını tamamladıktan sonra projenize en uygun programı seçerek online başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar için lütfen tıklayınız.

Bir kısmı Mart ayından başlamak üzere, mali destek programı başvuruları, programın türüne göre yılın farklı dönemlerinde alınacaktır. Mali destek programlarının başvuru tarihleri dışında elden ya da posta yoluyla başvuru kabul edilmeyeceğinden, başvuru sahiplerinin programların açık kalacağı başvuru dönemlerini dikkatle takip etmeleri gerekmektedir.

2015 yılı Mali Destek Programı başvuruları online olarak alınacak olup, elden ve posta ile başvuru kabul edilmeyecektir.

Mali Destek Programlarının amaçları, öncelikli proje konuları, sağlanabilecek azami destek miktarları ve başvuru dönemlerini belirten kataloğuburadan indirebilirsiniz.  

 

2015 YILINDA UYGULANACAK MALİ DESTEK PROGRAMLARI

A-Yurtdışı Vatandaşlar

 1. Ayrımcılıkla Mücadele Programı
 2. Aktif Yurttaşlık ve Eşit Katılım Programı
 3. Herkes İçin Adalet Programı
 4. Çift Dilli Eğitim Destek Programı
 5. Eğitim Destekleri ve Akademik Gelişim Programı
 6. Aile ve Sosyal Çalışmalar Programı
 7. Kültürel Çalışmalar Destek Programı

B-Soydaş ve Akraba Topluluklar

 1. Mevlana Kültürel Etkileşim Programı
 2. Gençlik Gelişim Programı
 3. Türkiye Mezunları İletişim ve İşbirliği Programı

C-Uluslararası Öğrenciler

 1.  Uluslararası Öğrenciler Akademisi Programı
 2. Uluslararası Öğrenciler Kültürel Sosyal Rehberlik Programı
 3. Uluslararası Öğrencilere Türkçe Öğretimi Programı

D-Ortak Programlar

 1.  Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri Programı
 2. Yılboyu Hızlı Destek Programı

Kaynak: T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı