Suriyeli Mülteciler Haklarını Öğreniyor


GAP Gençlik Derneği Suriyeli sığınmacıları hakları konusunda bilgilendiriyor.

Şanlıurfa’daki GAP Gençlik Derneği, ilde yaşayan Suriyeli sığınmacıları hakları konusunda bilgilendiriyor. Açık Toplum Vakfı’nın desteklediği proje Ağustos 2018’e kadar devam edecek. Dernek, bu süre içinde en az 750 Suriyeli mülteciyi, öğrendiklerini diğer mültecilere aktaracak şekilde bilgilendirmeyi hedefliyor.

Göç İdaresi’nin verilerine göre, Şanlıurfa’da 450 bine yakın kayıtlı Suriyeli yaşıyor. Yaşamlarını devam ettirebilmeleri için hakları konusunda bilgilendirilmeleri gerekli. Proje bu açıdan önemli. Sığınmacılar, nasıl kayıt olunacağı, sağlık hizmetlerine erişim, Türkiye kanunları ve günlük hayatı ilgilendiren tüm konularda eğitimlerden geçiyor.

Post-itlere yansıyan umutsuzluk

Çatışma çözümü eğitimleri de projenin bir parçası. Eğitime katılanlara, çatışmadan ne anladıklarını kağıda dökmeleri istendi. Sığınmacıların kimi Arapça, kimi de Türkçe olarak ne hissettiğini yazdı. Post-itler, yıllardır süren savaşın sebep olduğu umutsuzluk duygusunun dışavurumuydu.

İşte bazı ifadeler:

“Birbirini sevmesi gereken insanlar savaşıyor.”
“Suriye’de anlaşma silahla yapılır hale geldi.”
“Ülkemde sadece savaş sesi var.”

Karşılıklı önyargılar kırılıyor

Eğitimlere sadece Suriyeliler değil, Türkiyeli gençler de katılıyor. Harran Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki Emel Eroğlu onlardan biri. Eroğlu, bu proje sayesinde, Suriyeliler hakkındaki önyargılarından kurtulduğunu anlattı:

“Açık söylemek gerekirse, mültecilerden korkuyordum ve, bunu bu şekilde söylemek beni üzüyor, onlardan nefret ediyordum. Onlara para ve ev verildiğini sanıyordum. Proje sayesinde fikirlerim tamamen değişti.”

2013 yılında Rakka’dan Türkiye’ye sığınan Shahed al-Ali al-Ghrsi 21 yaşında. Türkçe’yi Halk Eğitim Merkezlerinde öğrendi. İki yıl ara verdiği eğitimine şimdi Harran Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuyarak devam ediyor:

“Bu tarz eğitimlerin devam etmesi gerekiyor. Şanlıurfa’da bu konuda yeterli çalışma yapılmıyor henüz. Mutlaka artması lazım.”

Sığınmacıların kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesi gerekiyor

GAP Gençlik Derneği, 2012 yılında kuruldu. 2015’ten bu yana sığınmacılar konusunda çalışmalara ağırlık verdiler. Geniş bir gönüllü ağları var. Çalışmaları sığınmacılarla sınırlı değil. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve bölge gençlerine yönelik projeler de yürütüyorlar. Proje koordianatörü Onur Tahmaz, projelerine gösterilen ilgiden memnun:

“Sığınmacıları çok basit konular hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Devlet hastanelerine gittiklerinde para ödemelerine gerek olmadığını bilmeyenler var hala.”

Tahmaz, yerel halk ve üniversite öğrencilerinin de ilgisinin projeye değer kattığını anlattı. Bu proje sayesinde sığınmacı gençlerin iş bulabildiğini ve üniversiteye dönebildiğini anlatan Tahmaz, “en büyük amacımız, sığınmacıları kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler haline getirmek” diye konuştu.

Kaynak: Açık Toplum Vakfı