Starbucks, Trump’a tepki olarak 10 bin mülteci çalıştıracak


Starbucks, ABD Başkan’ı Donald Trump’ın mülteci yasağına, faaliyet gösterdiği 75 ülkede 5 yıl içinde 10 bin mülteciyi istihdam edeceğini duyurarak tepki gösterdi.

Göreve gelir gelmez dünyayı sarsan ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına duvar örülmesini ve yedi ülkeden göçmenlerin ülkeye girişini yasaklayan kararını imzaladı. ABD’li kahve devi Starbucks da karara tepki göstererek Suriyeli mültecilerin ABD’ye girişini askıya alan ve 7 Müslüman ülkeden vatandaşların ülkeye girişine 90 gün yasak getiren başkanlık kararnamesinin ardından, faaliyet gösterdiği 75 ülkede 5 yıl içinde 10 bin mülteciyi istihdam edeceğini duyurdu.

Airbnb şirketinin CEO’su Brian Chesky, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, alınan kararların ABD’yi daha fazla böleceğini ifade ederek; 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarından ülkeye giriş yasağından etkilenenlere ücretsiz konaklama sağlayacağını duyurdu.

Haberin devamı için tıklayınız.

Google’dan göçmen organizasyonlara 4 milyon dolar

Teknoloji devi Google göçmen organizasyonlarına 4 milyon dolar bağışlayacağını açıklayarak tartışmalara farklı bir boyut kattı. Hatırlatalım, Google’ın CEO’su Sundar Pichai, Hindistan’dan göç eden Tamil kökenli bir Amerikalı.

American Civil Liberties Union (ACLU), Immigrant Legal Resource Center (ILRC), International Rescue Committee (IRC) ve UN High Commissioner for Refugees / UN Refugee Agency (UNHR) olmak üzere 4 organizasyona bölüştürülecek olan 4 milyon doların yarısını şirket, kalan 2 milyon dolarını ise şirket çalışanları karşılayacak. 2015 yılından bu yana yardıma muhtaç kesimler için 16 milyon dolar bağış yapan Google’ın tek seferde yaptığı en büyük bağış bu.

Haberin devamı için tıklayınız.

Starbucks 10 bin mülteciyi istihdam edecek
Starbucks CEO’su Howard Schultz, şirket çalışanlarına gönderdiği mektupta, “Amerikan Rüyası’nın vaad ettiği değerlerin sorgulandığı eşi benzeri görülmemiş bir zaman” yaşandığına dikkati çekti.

Starbucks’ın savaş, şiddet, zulüm ve ayrımcılıktan kaçanları istihdam etmek için çabalarını iki katına çıkaracağını aktaran Schultz, “Önümüzdeki beş yıl içinde dünya genelinde 10 bin mülteci istihdam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Haberin devamı için tıklayınız.

Son olarak alınan göçmen karşıtı kararlara  Microsoft ve Apple’ın yanı sıra Box, Lyft, Netflix, Slack, Uber, Mozilla, Tesla, Twitter, Facebook, Amazon ve Intel gibi önemli şirketlerin de tepki gösterdiğini ekleyelim.