Sosyal Medya Uygulamalarının İnternet Paketinizi Bitirmesine İzin Vermeyin


Sosyal medya uygulamalarında yer alan bazı gizli özellikler sayesinde, uygulamaların cep telefonu veri paketlerini bitirmemesinin önüne geçebiliriz. Sizler de sürekli veri paketinizin limitini artırmanıza rağmen, paketinizin hızla bittiğini fark etmişsinizdir. Bunun en önemli nedenlerinden biri uygulamaların yaygın olarak kullandığı videolar.

Sosyal medya uygulamalarında yer alan videolar internet paketimizin hızla tükenmesine neden oluyor. Buna rağmen facebook ve twitter canlı video özelliklerini kullanıcıları ile buluşturuyor, snapchat 10’ar saniyelik videolara izin veriyor, instagram da hikayeler ve daha uzun süreli video çekimleri ile snapchat’in pazar payını ele geçirmeye çalışıyor.

Yüksek sınırlı veri paketleri satın almamız ya da kablosuz ağ bağlantıları ile internete bağlanmanız da mümkün ama veri paketinizde daha tutumlu olmak istiyorsanız bu uygulamaların bazı “çok görünür olmayan” özelliklerini sizlerle paylaşacağız.

Facebook

Facebook, kablosuz bağlantıyla bağlı olmadığınız zamanlarda videoların otomatik olarak oynatılmamasını sağlayabiliyor. Iphone kullanıyorsanız, sağ altta köşede yer alan 3 çizgiyi tıklayın, Ayarlar –> Hesap Ayarları –> Videolar ve Fotoğraflar –> Otomatik Oynatma –> Sadece Wi-Fi bağlantılarında.

Android kullanıyorsanız, sağ üstte yer alan 3 çizgiyi tıklayın –> Uygulama Ayarları –> Otomatik Oynatma –> Sadece Wi-Fi bağlantılarında.

Instagram

Instagram ayarları ile vieoların otomatik oynatılmasını ve hikayelerimde yer alan videoların otomatik yüklenmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için sağ altta yer alan profilinizin ikonuna tıklayın –>sağ üstte yer alan ayarlar ikonu –> Hücresel Veri Kullanımı –> Daha Az Veri Kullan

Snapchat

Snapchatte yer alan Seyahata Modunu kullanarak hikayelerin otomatik olarak yüklenmesinin önüne geçebilirsiniz. Bu özelliği açmak için ekranın üstünde yer alan “hayalet” ikonuna tıklayıın –> sağ üstte ayarlar ikonu –> Tercihleri Yönet –> Seyahat Modunu Aç

Twitter

Twitter’da da bir otomatik oynatma seçeneği mevcut. Sağ altta yer alan “Ben” ikonu –> kapak fotoğrafının altındaki ayarlar ikonu  –> Veri –> Videoyu Otomatik Oynat –> Yalnızca wifi kullan.

Tüm bu uygulamaları kullanıyorsanız, yukarıda belirttiğimiz ayarları yaparak mobil veri paketinizde ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

Kaynak: Wall Street Journal