Siz Her Arama Yaptığınızda Ağaç Diken Arama Motoru: “Ecosia”


2009 yılından beri gelişerek ve büyüyerek hizmet veren arama motoru Ecosia‘yı duymamış olabilirsiniz. Beyin takımı Berlin’de bulunan Ecosia’nın şu anda 3 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor. Bu arama motoru diğerlerinden farklı olarak şunu yapıyor: Her yeni aramada ve sonuçların sergilendiği sayfadaki reklam alanlarının gösterilmesiyle elde edilen gelirin yüzde yirmisini kendi masraflarına ayırırken yüzde 80’ini Afrika’daki ağaç dikim projelerine ayırıyor.

Alanında uzman ortakları WeForest ihtiyaç olan bölgelerde ağaç dikimini gerçekleştirirken ağaç başı maliyet olan 30 kuruşu Ecosia web operasyonlarıyla kazanmaya devam ediyor. Finansal konularda aşırı şeffaf ve hassas olan ekip bağış makbuzlarını ve bilanço vb. raporlarını kendi web siteleri üzerinden düzenli olarak paylaşıyor.

Ben Google’dan başka arama motoru bilmem de, kullanmam da!” diyenler  için de Ecosia’da güzel bir seçenek bulunuyor. Ecosia arayüzü içerisinde çalışan Google arama motoru tercihiyle aradıkça ve tıkladıkça dünyanın bir yerlerinde ağaçlar dikmeye devam edebiliyorsunuz.

Ecosia 2020 yılına kadar 1 milyar ağaç dikmeyi hedeflerken varsayılan arama motorunuzu Ecosia olarak değiştirmek onların bu hedefine ulaşabilmesini daha da mümkün hale getirecektir.

Facebook hayran sayfasından siz de siteye destek verebilir ve Ecosia’yı varsayılan arama motorunuz olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca Ecosia’nın kendi sitesi üzerinden günlük istatistiklere ulaşabilir, Sıkça Sorulan Sorular (FAQ) kısmında ise kendi tarayıcınızda (Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari) Ecosia’yı nasıl varsayılan arama motoru yapabileceğinize dair sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.