“Sınırların Ötesine Geç” Hazar Kısa Film Yarışması


Önyargı, bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bilgi edinmeden, önceden, peşin bir karara varmış olma durumudur. O halde ilk yapılması gereken tanış olmaktır. Konunun uzmanları önyargıları kırmanın en iyi yolunun bir amaç için birlikte çalışmak olduğunu söylüyor.

Her ne kadar Einstein ‘‘Önyargıları parçalamanın atomu parçalamaktan daha zor olduğunu söylese de, bizlere yüzyıllar öncesinden seslenen Kur’an hislerimize yenik düşüp adaletten ayrılmamayı emrediyor.

İşte bunun için Türkiyeli ve Suriyeli gençlerle ortak yaşamın önündeki en büyük engel olan önyargılarımızla yüzleşmek ve hesaplaşmak için birlikte çalışmak istiyoruz. Bu amaç için ön yargılarımızı mercek altına alacağımız “SINIRLARIN ÖTESİNE GEÇ” adlı kısa film yarışması düzenleyeceğiz. Yarışma öncesi katılımcılarımıza kısa film çekme teknikleri hakkında bilgi verecek bir eğitim programı hazırladık. Eğitimin içeriği, kısa filmi kurgulama, çekme, ses ve ışık ayarlama, senaryo yazma gibi becerileri geliştirecek şekilde sekiz bölümden oluşuyor.

Bu eğitimler esnasında önce kendimizle yüzleşip önyargıların zihnimizi nasıl ele geçirdiğini, ötekiyle aramıza nasıl duvarlar ördüğünü, bizi nasıl haksız bir tutum ve davranış içine ittiğine dair farkındalık oluşturacağız. Bu arada kısa film çekme becerilerimizi de geliştirmiş olacağız.

Burada edineceğimiz tecrübe ve eğitimler sonunda Suriyeli ve Türkiyeli gençler olarak gruplar halinde çekeceğimiz kısa filmimizle başkalarına da farkındalık kazandırmak üzere önyargılarımızı görsele taşıyacağız.

Hem kendi gelişimimize katkı sağlamak hem toplumsal olarak önyargılarımıza ışık tutmak üzere yapacağımız bu çalışmada sizleri de aramızda görmek isteriz.

Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği

 

 

Kısa Film

Son Teslim Tarihi: 12 Ocak 2019

Ödül Töreni: Bağlarbaşı Kültür Merkezi

 

Yarışmanın Ödülü

  1. olan filmin ödülü 10.000 TL
  2. olan filmin ödülü     6.000 TL
    3. olan filmin ödülü     4.000 TL

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız.