Sahte Haberleri Gerçeklerinden Ayırt Edebiliyor musunuz?


Kasım 2016’da Stanford Üniversitesi araştırmacıları endişe verici bir keşif yaptı: Pek çok öğrenci, yayınlanan bir haber makalesi, ikna edici bir görüşü ve kurumsal bir reklam arasındaki farkı söyleyemedi. Medya okur yazarlığı eksikliği, gençleri “sahte haberler” tarafından aldatılmaya karşı savunmasız bırakıyor – ki bu da gerçek sorunlara neden olabilir.

Sahte haberlerden gerçek haberleri ayırt etme becerinizi güçlendirmek mi istiyorsunuz? Herhangi bir habere bu beş sorusunu sorarak başlayın:

Kim yazdı? Gerçek haberler bir bayrak içeriyor. Sahte haberler (“sponsor içerik” ve geleneksel kurumsal reklamlar da dahil olmak üzere) içermiyor. Satır çizgisini bulduğunuzda, yazarın biyolojisine bakın. Bu, okuduğunuz öğenin rapor edilen bir haber makalesi (bir gazeteci tarafından yazılmış) mi yoksa ikna edici bir görüş parçasının mı (bir endüstri uzmanı tarafından bir bakış açısıyla yazılmış hali) olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Ne iddialar içeriyor? Gerçek haber ,tartışmalı bir iddiayı tartışırken çok sayıda birincil kaynak içerir.

Ne zaman yayınlandı? Yayın tarihine bakın. Eğer son dakika haberiyse , çok dikkatli ol. Son dakika haberlerinin nasıl okunması gerektiği konusu için tıklayınız.

Nerede yayınlandı? Gerçek haberler, BBC, NPR veya ProPublica gibi güvenilir medya organları tarafından yayınlanır.

Haber seni nasıl hissettiriyor? Sahte haberler, tüm propagandalar gibi güçlü duygular hissettirmek için tasarlanmıştır. Öyleyse kendinizi süper öfkeli hissettiren bir haber okursanız, duraklatın ve derin bir nefes alın. Güvenilir haber kaynaklarını tarayın, karşılaştırın ve hak taleplerini kontrol edin.

Kaynak: TED-ed