Sağlıklı Gıdalara KDV İndirimi Geliyor mu?


Kampanyacılar, ‘şeker vergisi’ ile tüketicileri cezalandırmak yerine sağlıklı yiyeceklerden KDV kesilmesi gerektiğini söylüyor.

İngiliz vatandaşlarının yaklaşık üçte ikisi, sağlıklı yiyecek ve içecekleri diğer ürünlerle karşılaştırıldığında daha pahalı bulduklarını söyledi.

Kampanya ile fiyatın dengeli bir diyet için bir engel oluşturduğunu söyleyerek tüketicileri “şeker vergisi” ile cezalandırmak yerine KDV’yi kısıtlamak için Hükümete çağrı yaptı.

Kampanyacılar verginin yüzde 20’den yüzde 5 oranına çekilmesinin obezitenin ekonomiye maliyetinin azalacağını iddia ediyor.

İngiltere merkezli sağlıklı dondurmalar üreten bir firma #DontTaxHealthy hastagiyle tiwitter’da sağlıklı ürünlerde verginin azaltılması ve daha çok tüketiciye sağlıklı ürünlerin uygun fiyatlarda ulaşması için bir kampanya başlattı.

#DontTaxHealthy kampanyanın kurucu ortağı ve Sugarwise’ın CEO’su Rend Plating, sağlıklı düşük şekerli seçeneğin yalnızca “ayrıcalıklı birkaç” için bir seçenek olduğunu söyledi.

Ulusal Obezite Forumu sözcüsü Tam Fry, “Hem gıda hem de içki endüstrisi ile Birleşik Krallık hükümeti, daha sağlıklı tercihleri ​​caydırmak yerine cesaretlendirmekle yükümlüdür açıklamasını yaptı.

Hükümet, gıda üreticilerinden ürünlerinin şeker içeriğini bu yıl sonuna kadar yüzde 5 oranında azaltmasını istedi.

Kaynak: The Independent

Bir cevap yazın