Oslo’dan Paris’e: Büyük Şehirler Araçsız Alanlara Sahip Olmayı Hedefliyor


2016 sonlarında Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena, kişisel araçlarını şehir merkezinden çıkarma planını tekrarladı. İspanya radyo ağı Cadena Ser’te yaptığı açıklamada, Madrid’in ana caddesinin Gran Vía’nın Mayıs 2019’da görevinden ayrılmadan önce yalnızca bisiklet, otobüs ve taksi erişimine izin vereceğini doğruladı. Gerçekleştirilen bu çabalar daha büyük bir plan olan ve 2025 yılına kadar tüm dizel otomobillerin yasaklanmasına hizmet etmekte.

Bu alanda hayata geçirilen çalışmalar sadece İspanya ile sınırlı değil. Dünya genelinde politika yapıcı ve kent planlayıcılar, şehir içerisinde yayalar için daha fazla alan yaratılması ve CO2 emisyonlarının azaltılması için bir beyin fırtınası başlattı.

Oslo Araba Yasağını 2019 Yılına Kadar Uygulamayı Planlıyor

Oslo, Norveç’in ülke çapındaki yasağının yürürlüğe girmesinden önce tüm araçları şehir merkezinden 2019 yılına kadar kalıcı olarak uzaklaştırmayı. Bu amaçla Norveç’in başkentinde, bisiklet yolu yapımına ve toplu taşıma araçlarına yoğun bir şekilde yatırım yapılması planlanmaktadır.

Madrid’in Yasak Planı Daha Kapsamlı

Madrid şehir merkezinin 500 dönümlük alanındaki araçları 2020 yılına kadar yasaklamayı planlıyor. Girişim, kentin günlük araba kullanımını% 29’dan% 23’e düşürmeyi amaçlayan “Sürdürülebilir Hareketlilik Planı” nın bir parçası. Yasak kapsamında, yeni yönetmelikleri ihmal eden sürücüler en az 100 $ para cezası ödeyecek. Bununla birlikte, yarattığı kirlilik oranı yüksek olan arabaların ise daha fazla park parası vermesi, yeni düzenlemeler kapsamında uygulamaya girecektir.

15 Dakikalık Yürüme Mesafesi

Chicago merkezli mimarlar Adrian Smith ve Gordon Gill, Çin kenti Chengdu için yeni bir yerleşim alanı oluşturdu. Oluşturulan düzen kapsamında, insanlar ulaşmak istedikleri noktaya 15 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabilecekler. Chengdu arabaları tamamen yasaklamazken, 80.000 kişilik şehirdeki yolların sadece yarısına araçlarla ulaşma izni verilecek.

Hamburg Araba Kullanımı Azaltıyor

Hamburg araç sayısını azaltma planı dahilinde egemen ulaşım yöntemini yürüme ve bisiklet kullanımı üzerine kurmayı planlıyor. Proje kapsamında araba kullanmadan insanların erişebilecekleri alanın 2025 yılı itibari ile % 40 oranında artması planlanmaktadır. Şehir, “Yeşil Ağ” çağrısı kapsamında parklar, oyun alanları ve spor merkezlerinin sayısının artırılmasına öncelik vermektedir.

Bisikletler Kopenhag’daki yollara egemen olmaya devam ediyor

Danimarka’nın başkenti şu anda 200 km’den fazla bisiklet şeridine ve Avrupa’daki otomobil sahiplik oranının en düşük olanlarından birine sahip. En son hedef çerçevesinde banliyölere kadar uzanan bisiklet yollarının inşa edilmesi öngörülmektedir. Planlanan 28 güzergâhtan ilki 2014 yılında açıldı. Diğer güzergahlardan 11’inin ise 2018 sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.

Paris Dizel araçları yasaklayacak ve bisiklet yollarının sayısını ikiye katlayacak

2014 yılında Paris, bir gün boyunca çift sayılı plakalı otomobilleri yasakladığında kirlilik oranını % 30 düşürdü. Temmuz 2016’dan itibaren, 1997’den önce araba kullanan tüm sürücülerin hafta içi şehir merkezinde araba kullanmasına izin verilmiyor.

Belediye başkanı, Paris’in bisiklet yollarını iki katına çıkarmayı ve seçilen sokakları 2020 yılına kadar elektrikli otomobillerle sınırlamayı planladığını aktardı. Kent ayrıca emisyonları azaltmak için daha küçük, kısa vadeli çabaları sürdürmeye devam etmektedir.

New York Araba Trafiğini Azaltıyor

New York City araba yasağını yakın zamanda planlamamasına rağmen bisiklet, metro ve otobüs seçenekleri ile birlikte yaya alanlarının sayısını artırıyor.

Makalenin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.