Macron, ABD’li Bilim İnsanlarını Fransa’ya Davet Etti


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Trump’ın selefi Barack Obama döneminde imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan geri çekilme kararının ardından bir açıklama yaptı.

Trump’a karşı en sert tepkiyi gösteren isim olan Macron, Elysee Sarayı’nda hem Fransızca hem de İngilizce olarak yaptığı açıklamasında, Trump’ın kararına karşı mücadele mesajı verdi.

“Bu akşam ABD tüm dünyaya sırtını döndü fakat Fransa ABD’ye sırtını dönmeyecek. Fransa, Paris İklim Anlaşması’nı imzalayan tüm ülkelere sorumluluklarının gereğini yerine getirmeleri ve baskılara boyun eğmemeleri çağrısı yapıyor” diyen Macron, Trump ile anlaşmadan çekilme kararını açıklamasından sonra bir telefon görüşmesi yaptığını da aktardı.

İklim değişikliğinin çağın en büyük mücadelesi olduğuna vurgu yapan Macron, ABD’li bilim insanlarına kapılarının açık olduğunu ve onların çalışmalarını Fransa’da sürdürebileceğini sözlerine ekledi.

Bu arada Macron, Trump’ın kararına tepkisini, Trump’ın seçim sloganı üzerinden de gösterdi. Trump’ın ‘Make America Great Again’ (Amerika’yı yeniden güçlü yapalım) sloganını ‘Make our planet great again’ (Gezegenimizi yeniden güçlü yapalım) diyerek dönüştürdü.