LGBTİ+ Sağlığı İçin Web Sitesi Yayına Girdi


LGBTİ+’lere özel cinsel sağlık bilgilerine yer veren lgbtisagligi.org sitesi yayın hayatına başladı.

Web sitesi; HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan güvenli cinselliğe, seks ürünleri/oyuncaklarının hijyeninden meme, rahim ağzı, prostat kanserinden korunma yollarına LGBTİ+’lere yönelik koruyucu sağlık bilgilerini içeriyor.

Site; cinsel sağlık ve ruh sağlığı uzmanları tarafından hazırlanan bilgilere ve yurt dışında bu alanda yapılmış broşürlerin çevirilerine yer veriyor. Aynı zamanda Türkiye’de LGBTİ+’lerin homofobik/transfobik ayrımcılığa uğramadan başvuru yapabilecekleri sağlık kurumlarına ilişkin bilgiler de yer alıyor.

10 şehirde 2 bini aşkın kişinin katıldığı 2014 tarihli Türkiye’de LGBT Bireylerin Sosyal ve Ekonomik Sorunları Araştırması’nın sonuçları, LGBTİ+ bireylerin sağlık alanında da çeşitli ayrımcı uygulamalara maruz kaldığını ve hekime başvurmaktan çekindiğini ortaya koyuyor.

lgbtisagligi.org web sitesi hem LGBTİ+’leri güvenli cinsellik konusunda bilgilendirmeyi, hem de erken teşhis için gerekli sağlık kontrollerini yaptırmaları için ulaşabilecekleri kurumlara yönlendirmeyi planlıyor.

“LGBTİ+’lerin sağlığa erişiminin önündeki engellerin kalkmaısı devletin, sağlık kurumlarının, meslek örgütlerini ve hekimlerin sorumluluğudur” diyen site, bu alanda yapılan çalışmalara da katkı sunmayı amaçlıyor.

 

 

Kaynak: http://lgbtisagligi.org/