Koç Üniversitesi’nden Sosyal Girişimcilere İş Geliştirme Fırsatı


Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), UniCredit Foundation ve Vehbi Koç Vakfı ortaklığıyla Türkiye’deki sosyal girişimlerin ekonomik sürdürülebilirliklerini sağlamak ve sosyal etkilerini artırmak amacıyla “Change with Business” projesini başlattı. Türkiye’de ilk kez; finans, yatırım, girişimcilik, sosyal girişimcilik sektörleriyle akademisyen ve kamu kesiminden 20 kişilik uzman grup bir araya geldi ve sosyal girişimlerin finansal mekanizmalara erişimi için sosyal finans çerçevesi oluşturmak üzere çalışmaya başladı.

“Change with Business” projesi kapsamında gerçekleştirilecek aktiviteler üç ana hedefe ulaşılmasını sağlayacak. Bunlar, sosyal girişimcilerin bilgi ve becerilerini geliştirmek, sosyal girişimciler için finans mekanizmalarının oluşmasına destek olmak ve sosyal girişimcilik ekosistemini kuvvetlendirmek olarak özetleniyor.

İki yıl sürecek olan proje çerçevesinde, gerçekleştirdiği girişimle bir toplumsal sorun ya da ihtiyacın ortadan kalkmasını sağlayan sosyal girişimcilere, sürdürülebilir iş modellerini geliştirmelerine fırsat sağlayan eğitim ve mentorluk programı desteği verilecek. Projeyle, sosyal girişimcilerin var olan finansal mekanizmalardan faydalanabilmeleri için Türkiye şartlarına uygun bir sosyal finans çerçevesi oluşturulacak.

Eğitim programından geçmiş beş sosyal girişime 10’ar bin TL destek verilecek. “Change with Business” eğitim programlarından geçmiş beş sosyal girişim, işlerini büyütmek ve iş modellerini sağlamlaştırmak için 13 ay boyunca finans, yatırım, iş geliştirme, pazarlama, sosyal etki yönetimi ve ihtiyaç duydukları diğer alanlarda mentorluk alırken UniCredit Foundation tarafından proje kapsamında 10’ar bin TL de destek verilecek. Ayrıca, Türkiye’de ilk defa sosyal girişimcilik ve finans fuarı düzenlenerek finans sektörü, girişimcilik, sosyal girişimcilik ve kamudan paydaşlarının bir araya gelmesi sağlanarak sosyal girişimlere yatırım yapılması teşvik edilecek.

Projeyle ilgili bilgi almak için tıklayınız.