İstihdam Edene Vergi, Sosyal Güvenlik Primi ve İşsizlik Fonu Devletten


Hükümet, yıl sonuna kadar 2 milyon kişiye iş kapısı açmak için tüm imkanları seferber etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “İstihdam sizden, sigorta ve vergi bizden” derken, Türkiye’de yarının kazananlarının istihdam yaratanlar olacağını söyledi.

Ayrıca Maliye Bakanı Naci Ağbal, başlatılan istihdam seferberliğiyle ilgili olarak “2016 Aralık ayı itibariyle sahip olunan çalışan sayısının üzerine ne kadar çalışan koyarsanız koyun bütün vergileri ve primleri bizden” dedi.

Ağbal konuyla ilgili şu şekilde değerlendirme yaptı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde bir istihdam hamlesi başlattık. Bugün resmi gazete yayımlanan KHK ile yasal düzenlemesi de yapıldı. 2016 Aralık ayı itibariyle sahip olunan çalışan sayısının üzerine ne kadar çalışan koyarsanız koyun bütün vergileri ve primleri bizden.

“SADECE ÇIPLAK ÜCRETİ SEN ÖDE”

50 işçi çalıştırıyorum, 10 işçi çalıştırıyorum, iki tane daha işçi alacağım diyenler için “İşçi al, sadece çıplak ücretini sen öde, vergiyi, sosyal güvenlik primi, işsizlik fonu hepsi devletten. Dolayısıyla bu yaklaşık olarak maliyetten yüzde 30-40 arasında indirim demek. İşverenler için büyük bir fırsat. Burada bir sınırlama da yok. Ne kadar çok çalışan alırsanız, ne kadar çok işçi alırsanız o kadar çok hem çalışan kazanacak hem de işgücü maliyetleri aşağıya geldiği için aslında ekonomi kazanacak. Yıl sonuna kadar istihdama katılan her ilave katılıma bu teşviki veriyoruz”.

http://www.istihdamseferberligi.net/