“İstanbul 365 Gün” Fotoğraf Sergisine Davetlisiniz


“İstanbul gibi büyülü bir şehir bir yıl boyunca fotoğrafla nasıl anlatılır?’’

Fotoğrafçı Niko Guido’nun, Fotoğraf Gezginleri grubundaki arkadaşlarına yönelttiği bu sorudan yola çıkan 26 fotoğrafçı, tam bir yıl boyunca kendilerince İstanbul’u anlattılar. İstanbul’u anlatabilmek için görünenin ötesine geçerek, milyonlarca insanın her gün, her saat, her an yaşadıklarına tanıklık ettiler ve öncelikle İstanbul’u anlamaya çalıştılar. Vizörün arkasından İstanbul’u yaşarken, doğal olarak kendilerini, kendi dünyalarını, kendi bakış açılarını yansıttılar. Amaçları aynı olsa da, her bir fotoğrafçı kendi varoluş seçimleri üzerinden İstanbul’u belgeledi. Bu belgeleri bir araya getiren kitap ortaya çıktığında, kitabın içinde zaman yolculuğuna çıkanlar bu şehrin büyüsünü kendilerince yaşasın istediler.

İstanbul’a aşık 26 fotoğrafçının katılımıyla 2016 yılında gerçekleşen İstanbul 365 Gün fotoğraf projesi, kesintisiz olarak yıl boyunca İstanbul’da günlük, sıradan yaşamın içine girerek değişik kesim ve mekanlardan her gün ayrı bir hikaye anlatır. Her bir fotoğrafçının kendi tercihiyle siyah-beyaz, renkli, dikdörtgen, kare gibi çeşitli formatlarda çekilen fotoğraflar, projenin yaratıcısı Niko Guido ve proje fotoğrafçıları tarafından değerlendirilerek seçilmiş ve kronolojik sıra ile İstanbul 365 Gün kitabında yer almıştır.

Projeye imza atan fotoğrafçılar:

Aslı Atalay, Ayşegül Saltat, Beril Baytan, Can Emre, Canan Erenmemişoğlu, Fethi Baytan, Feyza Ramazanoğlu, Figen Ongun Tuncer, Funda İnceer, Güneş Demir, Güniz Saltat, Işın Akpınar, İhya Bozkurt, İpek Ebru Yıldız, Jasemin Sadıke, Murat Ekşioğlu, Meltem İnanç, Mine Alpar, Nazan Okay, Nilgün Akpınar, Nuray Ertürk, Nurhayat Baysal, Özlem Gürsoy, Suat Atalay, Tahsin Gün, Utku Yonarsoy

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
 -> 

Kaynak: Institut Français