İngiltere’de Burs Alabileceğiniz Kurumlar ve Chevening Bursu


İngiltere, uluslararası eğitim almak isteyen öğrencilerin her zaman hayallerini süslemektedir. İngilizce’nin en iyi öğrenileceği ve geliştirileceği yerlerin başında gelen ülke, canlı şehir hayatıyla da oldukça caziptir. Fakat eğitim ve yaşam maliyetleri özellikle Türk öğrenciler için oldukça yüksektir çünkü Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrencilerin iki katı okul ücreti ödemektedirler. Son dönemde yapılan öğrenci vizesi düzenlemesiyle eğitim sonrası İngiltere’de kalmak ve çalışmak daha kolay hale gelmiştir. Bu düzenlemeye göre bazı üniversitelerden mezun olan yüksek lisans öğrencileri 6 ay daha ülkede yaşama hakkı elde etmektedirler. Bu durum İngiltere’yi tekrar uluslararası öğrenciler için popüler bir yüksek lisans destinasyonu haline getirmiştir. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda eğitimini İngiltere’de devam ettirmek isteyenler için burs alabileceğiniz kurumları ve Chevening Bursu’nu inceledik.

>>> Yurtdışında eğitim almayı mı düşünüyorsunuz? IDP Education uzmanlarımızın ücretsiz danışma hizmetinden yararlanın! Size ve bütçenize en uygun üniversiteyi bulun.  >>>

İngiltere Hükümeti

İngiliz Hükümeti’nin “Chevening Bursu” farklı uluslardan öğrencilerin İngiltere’de öğrenimlerine imkan veren  en prestijli bursudur. Yabancı öğrencilere  hükümet tarafından sunulan diğer burs imkanları kısıtlıdır. Fakat bazen istisna durumlar bulunabilir. İngiltere hükümeti farklı milletlerin hükümetleriyle anlaşmalar yapıp ortaklıklar kurabilir. İngiltere Büyükelçiliği veya konsolosluğu aracılığıyla bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye Chevening Bursu Hakkında Bilinmeyenler

Türkiye Chevening bursu, İngiltere’de bir üniversitede bir yıllık yüksek lisans programlarını kapsar. Alanında başarılı, liderlik kapasitesine sahip, yetenekli ve etkileyici öğrencilere eşsiz fırsatlar sunan program çerçevesinde bir yandan ülkenin kültür ve tarihi hakkında bilgi sahibi olurken bir yandan da saygın ve prestijli kurumlarda master yaparak eğitim sonrası hem İngiltere, hem de dünya çapında iş bulma imkanınız olur. Türkiye, Avrupa’da en çok Chevening bursu verilen ülke olmasının yanı sıra, programa başlanılan 1988 yılından bu yana 1600’dan fazla Türk öğrenci İngiltere’de eğitim görmüştür. Chevening Burs programları arasında;

 • Avrupa çalışmaları,
 • Siyaset bilim ve uluslararası ilişkiler,
 • İktisat,
 • Gazetecilik ve medya çalışmaları,
 • İnsan hakları ve uluslararası hukuk,
 • Göç,
 • Enerji çalışmaları,
 • Çevre çalışmaları,
 • Savunma çalışmaları programlarının da olduğu lisansüstü dereceleri desteklemektedir.

Bursun Kapsamı

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için dünyanın en iyi üniversiteleri; zengin program çeşitliliği, modern laboratuvarları, araştırma tesisleri, geniş kapsamlı kütüphaneleri ve kampüsleri ile dikkat çeker. Chevening bursu, bir yıllık süre içerisinde;

 • Okul ücretini,
 • Konaklama ve yaşam masraflarını,
 • Vize ücretini,
 • Gidiş-dönüş uçak biletini,
 • Tezli yüksek lisans programlarına başvuranlar için tez masraflarını karşılarken,
 • IELTS test sınavı ücreti British Council tarafından ödenmektedir.

Ev sahibi üniversite

İngiltere’de hemen hemen her üniversitenin yabancı öğrencilere çeşitli fon hizmetleri mevcuttur. Genellikle bu fonlar özellikle belli bir araştırma konusu üzerinde çalışmaya odaklanmış yüksek lisans öğrencelerine sunulur. Aday bursiyerler liderlik becerilerine, geçmişteki başarılarına, eğitimsel ve mesleki  niteliklerine ve İngilizce dil becerilerine göre değerlendirilir.

Üniversitelerin yanı sıra aynı zamanda bir çok kuruluş yabancı öğrencilere burs sunar.  Öğrenim harçları için indirim seçenekleri ya da tek ödemelerde daha az ödeme imkanı sağlanabilir.

Burs başvuruları genelde üniversiteye başvuru aşamasında gerçekleşiyor. Ev sahibi üniversitenizin web sayfasını başvurunuzu yapmadan önce mutlaka kontrol etmelisiniz.

Dış şirketler ve fon ortaklıkları

Konseyler, kuruluşlar ve bazı şirketler de yabancı öğrencilere fon imkanı sunuyor. Örneğin Research Councils UK bünyesinde birçok burslu araştırma projesi bulunuyor. Belirli bir araştırma konusu ve saha araştırmasına dayalı bu projeler, yüksek lisans öğrencilerine burs imkanı sağlayabiliyor.

 

 

Kaynak: Hotcourses Türkiye

Bir cevap yazın