Hollanda’nın Öğrencilere Uyguladığı Vize Ücreti 300 Euro’ya İndirildi


İki TOBB ETÜ Öğrencisinin Açtığı Dava Sonucu Hollanda’nın Öğrencilere Uyguladığı Vize Ücreti 600 Euro’dan 300 Euro’ya İndirildi.

TOBB ETÜ İşletme Bölümü Öğrencileri Oğuz Veli Atasoy ve Ulaş Can Atılgan’ın Erasmus Öğrenim Hareketliliği kapsamında Hollanda’daki Utrecht Uygulamalı Bilimler Üniversitesine giderken, kendilerinden istenilen 600 euroluk vize ücretini yüksek bularak açtıkları dava lehlerine sonuçlandı.

Mahkemenin, Hollanda’da 3 aydan fazla kalacak öğrenciler için ödenmesini istediği 600 euroluk vize ve oturma izni ücretini Avrupa Eğitim Direktifine aykırı bularak 300 euroya düşürmesi, tüm dünyadan bu ülkeye gelecek öğrencilerin işine yaradı. Çünkü Atasoy ve Atılgan’ın açtıkları davanın sonuçlanmasının ardından Hollanda, vize ücretini benzeri durumdaki tüm yabancı öğrenciler için 300 euroya indirdi.

İkinci davayı da kazandılar ama AİHM’e gitmenin yolu aranıyor

Hukuk mücadelesini sürdüren iki öğrenci, Erasmus kapsamında bu ülkeye gidecek öğrenciler için 300 euro vize ücretinin de fazla olduğunu ve bunun 40 veya 60 euroya indirilmesini isteyerek avukatları yardımıyla açtıkları ikinci davayı da kazandılar. Bunun üzerine Hollanda Göçmen ve Yabancılar Bakanlığı, ikinci mahkeme kararını Hollanda Yargıtayı’na taşıdı. Geçtiğimiz günlerde Hollanda Yargıtayı, öğrencilerin aleyhinde karar verince; iç yargı yolları tükendiğinden konunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşınması için hazırlıklar başlatıldı.

Öğrencilerden Oğuz Veli Atasoy, 2012 yılının Şubat-Temmuz ayları arasında Erasmus’a gitmek için vize işlemine başvurduktan sonra Hollanda’ya dava açmayı kararlaştırdıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Yaşadığımız sorunu e-posta, telefon vb. yollara çeşitli kurum ve kuruluşlara bildirdik. Lahey Büyükelçiliği Çalışma Müşaviri Mehmet Sevim çok yardımcı oldu ve dava açabileceğimizi söyledi. Lahey Büyükelçiliğinin avukatı Fadime Kılıç bizimle çok ilgilendi ve davayı açtık; onun yardımıyla sürdürdük. 600 euro gerçekten öğrencilerin ödeme gücünü aşan, bu ülkeye girişi engelleyici ve eğitimi zorlaştırıcı düzeyde belirlenmiş çok yüksek bir rakamdı. Oysa Erasmus’a hak kazanan bir öğrencinin, bu hakkını en kolay şekilde kullanması gerekli. Bu davanın sonucu, sadece Türk öğrenciler için değil dünyanın diğer ülkelerinden Hollanda’ya eğitim amaçlı gidecek öğrencilerin uzun süreli kalışını da ilgilendirmesi açısından çok önemlidir. Hollanda’nın halen uyguladığı 300 euro da fazla. Bunun 40-60 euroya düşürülmesi bizce makul. Avukatımız yardımıyla hukuki arayışımızı devam ettireceğiz.“

Kaynak: TOBB ETÜ