Goethe-Institut’ten Okuma Teşviki Portalı


Son yıllarda çocukların okuma merakının dünya çapında hayli azaldığını biliyor muydunuz ? Ve henüz okuma bilmedikleri o önemli devrede onlara yeterince kitap okunmadığını? Eski kitap kurtlarından günümüzde artık yok mu? Oysa biliyoruz ki çocuklara yüksek sesle okuma ve bireyin kendisinin okuması çok önemli bir faaliyet, çünkü okuma ve bilgi edinme becerisi insanın ufkunu genişletme ve öğrenme şansını arttırmada çok etkili.

Keyif almak ya da bilgimizi arttırmak için okuruz. Ancak okumak, okuma becerisini geliştirmekten daha fazlasını ifade ediyor. Okuyarak; içeriğin kavranması, resimlerin görülmesi ve dilin duyulmasına yönelik egzersiz yapılıyor ve böylece sosyal yaşama katılım sağlanıyor.

Güneydoğu Avrupa bölgesindeki Goethe-Institut’lar, bu platformla, bir yandan farklı ülkelerdeki okuma teşvikinin durumu hakkında bilgilendirmeyi diğer yandan da deneyimlerin paylaşılmasını amaçlıyor.

Güneydoğu Avrupa bölgesindeki Goethe-Institut’lar son yıllarda yerel ortaklarıyla okuma teşvikine yönelik birçok etkinlik ve program düzenledi. Okuma Teşviki Portalı internet sayfasıyla, Goethe-Institut ortaklarına, başarısıyla öne çıkan okuma teşviki etkinliklerini tanıtmalarına ve deneyimlerini meslektaşlarıyla paylaşmalarına olanak vermek istiyor.

Öncelikli hedefi, yetişkinler de dahil olmak üzere, çocuk ve gençlere okuma keyfini aşılamak! Okuma teşviki aracılığıyla okuma ve edebiyat sevgisi uyandırmak ve Güneydoğu Avrupa’daki deneyimlerin paylaşılmasını sağlamaktır.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ.