Gazeteciler Cemiyeti Özgürlük için Basın Projesi Nisan Raporu Yayımlandı


Özgürlük için Basın Projesi : Hoşgörüsüzlük ortamı özgürlükleri tehdit ediyor

Gazeteciler Cemiyeti Özgürlük için Basın (ÖiB) projesi Nisan ayı raporu yayımlandı. Nisan ayının ifade ve basın özgürlüğünün kullanımı açısından umut verici gelişmelere tanıklık ettiğini söyleme olanağı olmadığı kaydedilen raporda, “Hükümete karşı eleştirel tutum sergileyen medya ve kamuoyuna karşı devletin organları (yargı, polis), kaba ve hoyrat tepkilerini sürdürdü” denildi.

AB Sivil Düşün Programı çerçevesinde Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve iki yıl boyunca ifade ve basın özgürlüğü ihlallerini kayıt altına almayı amaçlayan proje çerçevesinde yayımlanan bu ikinci raporda, Nisan ayında sosyal medyanın bir nebze baskılardan kurtulduğu kaydedildi. Yurttaşların ifade ve bilgi edinme hakkının sansürü olarak değerlendirilen sosyal medyaya erişim engellemelerinin sona erdirilmesinin, uluslararası baskı ve Anayasa Mahkemesi gibi yüksek yargının özgürlüklerden yana tavır almasıyla mümkün olabildiği vurgulanan raporda, “ancak yazılı, sözlü ve görüntülü iletişim araçları üzerindeki denetimin bütün ağırlığıyla sürdüğüne” işaret edildi.
Raporda, Yüksek Seçim Kurulu adına seçim süresinde yayınların tarafsızlığını izlemekle görevli RTÜK’ün yansız davrandığı kanısının oluşmadığı, aksine hükümet yanlısı radyo televizyonlara “hoşgörülü”, az sayıda karşıt tutum sergileyen yayın organlarına karşı “hoşgörüsüz” davrandığı iddialarını çürütecek “doyurucu bir kanıt” getirilmediğine dikkat çekildi. ÖiB raporunda, gösteri hakkının da ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu hatırlatarak, bu hakkın kullanımının polis engeliyle karşılaşması eleştirildi.

İfade ve basın özgürlüğünün kullanımının güvencesi olması beklenen yargıda yaşanan sorunlar, özgürlükler açısından karamsar durumun sürmesine neden olduğu vurgulanan raporda, hükümetin, yargı ve güvenlik kuvvetleri içinde örgütlendiğini düşündüğü “paralel yapının” komplosuyla karşı karşıya olduğu inancının, özgürlüklerin kullanımını daha da güçleştirdiği kaydedildi.

“Hükümet kararlarına ve uygulamalarına yapılan her itiraz ve muhalefet, hükümet tarafından komplonun parçası olarak değerlendirilince, sakin ve güvenilir konuşma/diyalog olanağı ortadan kalktı. Bu, siyasal ortamı daha da gerginleştiren etki yaptı” denilen raporda, artan gerginlik ve hoşgörüsüzlük ortamının endişe verici olduğu bildirildi.

Özgürlük için Basın Projesi Nisan ayı raporuna, www.pressforfreedom.org adresinden ulaşılabilir.