“Film Geliştirme Atölyesi” Başvurularınızı Bekliyor


Kar ve Ayı projesinin ilk sunumunu Köprüde Buluşmalar’da yaptık. Projemize uygun, bizimle aynı heyecanı paylaşabilecek ortak yapımcılarla görüşmelerde ilk adımları atmak ve sektörün farklı alanlarından birçok profesyonelle projeyi paylaşıp fikir alışverişinde bulunmak, filmin hayata geçme yolculuğuna güçlü bir başlangıç yapmamıza olanak verdi. Bizim gibi projelerini geliştirmekte olan diğer ekiplerle tanışmak, birkaç gün yoğun bir şekilde sinema konuşmak, sonrasında da devam eden dostluklar kurmak da bize Köprüde Buluşmalar’ın başka bir getirisi oldu diye düşünüyorum.

Selcen Ergun, 30.000 TL Köprüde Buluşmalar ve Transilvania Pitch Stop ödüllerini alan ‘Kar ve Ayı’ projesinin yönetmeni

Köprüde Buluşmalar sayesinde, hem Türkiye’den ve hem de komşu ülkelerden sinemacılar ve yapımcılarla tanışma fırsatı bulmak bizim için çok değerliydi. Zor şartlar altında üretilen bağımsız sinemanın, ancak birbirimize destek olarak var olmaya devam edebileceğine inanıyoruz. Bu uluslararası grubun parçası olmak son derece ilham ve umut vericiydi.
Beyza Boyacıoğlu ve Selin Murat, Melodika Ses Ödülü’nü alan ‘Uzaydan Gelen Prens: Zeki Müren’ projesinin yönetmen ve yapımcısı
Köprüde Buluşmalar’dan aldığımız ödül sayesinde katılmış olduğum MFI Senaryo Atölyesi hikayenin özüne inip onu yeni baştan kurmamda çok yol gösterici oldu. Katılan diğer sinemacılarla kurduğum ilişkiler ve atölye bünyesindeki konuşmalar da oldukça faydalıydı.

Ali Özgür Baltaoğlu, MFI Senaryo Atölyesi Ödülü’nü alan ‘Şeytan Tırnağı’ projesinin yönetmeni

Köprüde Buluşmalar 14-15 Nisan 2018 tarihleri arasında 13. kez düzenlenecek.

Köprüde Buluşmalar, Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle bir araya getiriyor. Film Geliştirme Atölyesi, sinemacılara yeni uzun metraj projelerinin ilk uluslararası sunumunu yapmaları için olanak yaratırken, ortak yapımlar için de zemin hazırlamayı amaçlıyor.

Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen projeler ile birlikte ön hazırlık ve sunum teknikleri eğitimine ek olarak senaryo, prodüksiyon, dağıtım ve pazarlama üzerine kapsamlı bir ön çalışma yapıyor.

Ön çalışmanın ardından yönetmen, yapımcı ve varsa senaristleri, projelerinin sunumlarını uluslararası sinema profesyonellerine yapacaklar.

Film Geliştirme Atölyesi seçkisinde çeşitlilik olmasına önem veriliyor. Bu nedenle belgesel, tür sineması (korku, fantastik vs.), çocuk ve komedi filmleri gibi farklı konu ve türlerde projelere açık olan çağrımız, disiplinlerarası ve hibrid projeleri de kapsıyor.

Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi başvuruları 18 Aralık 2017’de sona erecek.

Uluslararası jüriye yapılacak sunumun ardından belirlenen projelere aşağıdaki Film Geliştirme Atölyesi ödülleri verilecek:

  • Köprüde Buluşmalar 30.000 TL destek ödülü,
  • 8000 Avro CNC Ödülü
  • Melodika Ses Ödülü
  • MFI (Akdeniz Film Enstitüsü) Senaryo Atölyesi Ödülü (Yunan adalarında iki kere düzenlenecek senaryo atölyesi ve ardından online yapılacak senaryo danışmanlığını içerir.)
  • Genius Park Görsel Efekt Ödülü
  • Transilvania Pitch Stop Ödülü

Başvuru sırasında izlenmesi gereken adımlar için tıklayın.

Başvuru için tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular için tıklayın.

Sorularınız için: onthebridge@iksv.org