Evsizlere Ücretsiz Yemek ve İş İmkanı Sunan Hayata Sarıl Lokantası Açılıyor


Şefkat Derneği ve Çorbada Tuzun Olsun ile birlikte 2,5 yıldır her gece evsizlere yardım eli uzatan Ayşe Tükrükçü, evsizlerin yemek yiyebileceği, istedikleri zaman gelebileceği bir proje peşinde: ‘Hayata Sarıl Lokantası’.

Hayata Sarıl Lokantası, Türkiye’nin ilk evsizler lokantası olacak. Projede ihtiyaç sahiplerine hem iş imkanı sağlanması, hem de onları ücretsiz olarak doyuracak bir restoran olması hedefleniyor.

Sadece evsizler değil, ötekileştirilmiş insanlar, toplumda yok sayılanlar, örneğin genelevi bırakmak isteyen hayat kadınları; böylelikle hem topluma kazandırılıp hem de yeni bir hayata başlamak için ihtiyaçlarına destek verilecek.

Lokanta sabah ve öğlen herkesin ücretli olarak yemek yiyebileceği bir mekan olacak, akşamları ise evsizlere ücretsiz yemek dağıtma misyonunu yerine getirecek. Mekanın aynı zamanda, isteyenlerin destek ve eğitim alacağı bir merkez olarak işlemesi de planlanıyor.

6 ayda bir lokantaya yeni çalışanlar gelecek. Daha önce çalışanlar ise başka restoranlarda istihdam edilecek. Bu konuda derneğe dışarıdan destek gelecek. Bununla beraber her hafta ünlü bir şefin gelip evsizler için yemek yapma planları da düzenleniyor.

Haber Kaynağı ve Yazarı: Yeşilist – Görkem Gömeç