En Uzakta Çekilen Fotoğraf Rekoru Kırıldı


Voyager I, günümüzden tam 28 yıl önce, 14 Şubat 1990’da Dünyamızı 6,06 milyar kilometreden fotoğrafladığında Dünya’dan en uzakta çekilen fotoğraf rekorunu da kırmıştı. Tüm Güneş Sistemi’ni bir arada gösteren fotoğraf“ Soluk Mavi Nokta” adıyla ünlendi ve Carl Sagan’ın aynı adlı kitabı başta olmak üzere pek çok çalışmaya da esin kaynağı oldu.

Voyager I’in çektiği ünlü “Soluk Mavi Nokta” fotoğrafı. Çember içinde gösterilen yerde Dünyamız yer alıyor.

Voyager I, bu tarihten sonra Güneş Sistemi’nin dışına doğru yolculuğunu sürdürdü. Ancak onbinlerce yıl boyunca yıldızlararası uzayda fotoğrafını çekecek herhangi bir nesnenin yakınından geçmeden yoluna devam edeceği için bilim insanları aracın enerjisini veri toplamaya tahsis etmeyi daha uygun buldular ve Voyager I’in kameralarını uyku moduna aldılar. Voyager I, şu anda 21,17 milyar kilometre ile Dünya’dan en uzak uzay aracı olma niteliğini sürdürüyor, ancak bu yolculuğun son 15 milyar kilometresi boyunca yeni bir fotoğraf çekilmedi. Benzer bir durum Voyager II için de geçerli. Dolayısıyla “Soluk Mavi Nokta” fotoğrafı, neredeyse 28 yıl boyunca Dünya’dan en uzakta çekilmiş fotoğraf olarak kaldı.

Ta ki geçtiğimiz 5 Aralık gününe kadar. Bu tarihte Dünya’dan 6,12 milyar kilometre uzaklıkta olan New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracı kameralarını açtı ve Dilek Kuyusu adı verilen yıldız kümesinin bir fotoğrafını çekti.

Soluk Mavi Nokta’nın 28 yıllık rekorunu kıran yeni fotoğraf. Dilek Kuyusu açık yıldız kümesini gösteren fotoğraf, rekorunu iki saat muhafaza edebildi.

28 yıllık rekoru tarihe gömen bu yeni fotoğrafın rekoru ise sadece iki saat kadar sürdü. İki saat sonra New Horizons’ın kameraları 2012 HE85 adı verilen Kuiper Kuşağı nesnesine çevrildi. Bu nesnenin fotoğrafları, Dünya’dan en uzakta çekilen fotoğraflar oldu.

New Horizons, Kuiper Kuşağı içindeki yolculuğuna günde 1,1 milyon kilometrelik bir hızla devam ediyor. Uzay aracının yakın gelecekte en az iki düzine kadar Kuiper Kuşağı nesnesinin yakınından geçmesi planlanıyor. Dolayısıyla yeni rekor, Mavi Soluk Nokta’nın rekoru kadar uzun ömürlü olmayacak gibi görünüyor.

Ancak bunun için yine de bir süre daha beklemek gerekiyor. Şu anda Dünya ile New Horizons, Güneş’in hemen hemen karşıt taraflarında bulunuyorlar. Dünya’nın Güneş çevresindeki dönüş hızı New Horizons merkezden uzaklaşma hızından daha yüksek olduğu için, önümüzdeki birkaç ayda Dünya ile New Horizons arasındaki mesafe –geçici olarak– kısalacak.

2012 HE85 adlı Kuiper Kuşağı nesnesini gösteren fotoğraf, 6,12 milyar kilometre ile Dünya’dan en uzakta çekilmiş olan fotoğraf. Şimdilik.

New Horizons’ın şu anda uyku modunda olan kameraları 4 Haziran günü tekrar açılacak. Bu kameralar Ağustos ayı dolaylarında başka bir Kuiper Kuşağı nesnesi olan 2014 MU69’un fotoğrafını çekmeye çalışacak. Bu fotoğraf olmasa bile 1 Ocak 2019’da yanında geçeceği 2014 MU69’un fotoğrafı, rekorun yeni sahibi olacak.

Pek çok ilki gerçekleştiren New Horizons uzay aracı 19 Ocak 2006’da fırlatılmıştı. Araç 2015’te Plüton’un yanıdan geçerek bu cüce gezegene yakın geçiş yapan ilk uzay aracı oldu ve birincil görevini tamamladı. Aracın şimdiki görevi Kuiper Kuşağı içerisinde ilerleyerek Güneş Sistemimizle ilgili bilgi eksiklerimizi gidermek.

Kaynak ve Çeviri: Türkiye Zeka Vakfı