Eğitime Uzanan Yol Projesi Başladı


Tohum Otizm Vakfı tarafından yürütülen, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları çerçevesinde desteklenen, “Eğitime Uzanan Yol Projesi’ TANAP Doğalgaz Boru Hattı’nın geçtiği 11 ilde (Ardahan, Kars, Yozgat, Erzincan, Giresun, Ankara, Sivas, Kırıkkale, Kütahya, Balıkesir ve Edirne) uygulanmaya başlandı.

TANAP’ın boru hattı güzergâhı üzerinde yürütülen sosyal ve çevresel yatırım amaçlı 14 milyon lira fon sağladığı 6 projeden biri “Eğitime Uzanan Yol” Projesi…

2017-2019 yılları arasında yürütülecek olan proje kapsamında; otizm konusunda öğretmenlere, ailelere yönelik eğitim programı geliştirilecek ve eğitim atölyeleri düzenlenecek; bölge halkına, yerel karar alıcılara yönelik ise farkındalık seminerleri düzenlenecek. Proje kapsamında olan 11 ilde toplam 33 özel eğitim sınıfının eğitim materyalleri ile donanımı sağlanacak.

Öğretmen eğitimlerine öncelik 

Proje kapsamında 11 ilde bulunan 33 öğretmenin otizm konusunda eğitimci olarak yetişmesi ve daha sonra bu eğitici öğretmenlerin illerinde bulunan diğer öğretmenlere eğitim vermesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda öğretmenlerin mesleki kapasitelerinin artması sağlanırken otizmli çocukların daha nitelikli özel eğitime erişmelerine katkı sağlanmış olacaktır.

TANAP boru hattı güzergâhında bulunan 11 ilden seçilen 990 öğretmen ve 1.100 aileye, sonrasında ise bölge halkına yönelik geniş kapsamlı otizm farkındalık seminerleri düzenlenecektir.

Ayrıca proje kapsamında bu illerde yer alan 33 özel eğitim sınıfının, MEB standartlarına uygun şekilde özel eğitim materyalleri ile donanımı sağlanacaktır.

Proje illerinde ilk ziyaret Kars’a

Projenin hayata geçmesiyle birlikte illerin yerel yönetimleriyle bir araya gelerek proje hakkında bilgi vermek ve destek sağlamak amacıyla il ziyaretleri de başladı. il ziyaretlerinde ilk durak Kars oldu. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdür Betül Selcen Özer ve beraberindeki Vakıf heyeti Kars Valisi Rahmi Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Aydın Açay, Milli Eğitim İl Müdürü Gökhan Altın ve Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’yi makamlarında ziyaret etti.  Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Özer; Proje’ye Kars ilinden başladıkları için çok mutlu ve heyecanlı olduğunu, yürütülecek proje kapsamında temas edilecek çocuk, eğitimci ve ailelerin hayatlarında fark yaratmayı ümit ettiklerini dile getirdi.

Tohum Otizm Vakfı Hakkında:

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, “Otizm Spektrum Bozukluğu” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.

Daha fazla bilgi için: Hatice Yörük / hatice.yoruk@tohumotizm.org.tr 212 244 7500