Buğday Derneği “Ne Yapmalı” Serisi Devam Ediyor


Dünyada üretilen gıdanın üçte biri çöpe gidiyorsa, her gün gıda tüketen her birimizin üstüne düşen sorumluluk payı var. Peki Ne Yapmalı…

Mümkün olduğu kadar az ve sık alışveriş yapmalı ve gıdayı en iyi şekilde saklayarak besin değerlerinin kaybetmelerini ve bozulmalarını önlemeli.

Gıdayı nasıl saklayalım?

1. Etilen üreten gıdalarla etilenden etkilenen gıdaları ayrı saklamak gerekir. Bazı meyve ve sebzeler etilen denen bir gaz üretir. Bu kokusuz ve zararsız bir gazdır ancak diğer gıdaların yumuşamasına, erken bozulmasına yol açar. Etilen üreten gıdalar şunlardır: Kayısı, avokado, muz, kavun, kivi, nektarin, şeftali, armut, erik ve domates. Etilenden etkilenen gıdalarsa şunlar: Elma, brokoli, havuç, hıyar, patlıcan, yeşil yapraklı sebzeler ve karpuz.

2. Buzdolabında saklamayın: Patates, soğan ve domatesi buzdolabı yerine serin bir yerde ancak birbirlerinden ayrı tutun. Olgunlaşmamış meyve ve sebzeleri buzdolabına koymayın, olgunlaşana kadar tezgahın üzerine, olgunlaştığında buzdolabına koyun.

3. Çilek, frambuaz gibi meyveleri yıkayarak saklamayın.

4.Turunçgiller serin, kuru bir yerde bir hafta saklanabilir. Ancak daha uzun süre dayanmalarını istiyorsanız bir file veya hava alan çanta içerisinde buzdolabında saklayın.

5. Nem çürümeye sebep olduğundan tüm sebzelerin kuru olmasına dikkat edin.

6. Yeşillikleri, altına kağıt mendil koyduğunuz cam kapta saklayın.

7. Buzdolabınızdaki bir gıda bozulmaya başladığında hemen çıkartıp komposta atın yoksa diğer gıdanın çürümesini hızlandırır.

8. Buzdolabınızın içini sık sık temizleyin.

9. Buzluğa koyduğunuz etlerin dış kısmının kararıp sertleşmesini önlemek için sıkıca paketleyin.

10.Yemeklerinizi önceden planlamaya çalışın. (Demesi kolay, biliyoruz. Mümkün olduğu kadar)

tarihinde