Bu Harita Dünyayı Görüş Biçiminizi Değiştirecek


Bir Japon mimar yeni bir harita oluşturarak prestijli bir ödül kazandı. Bu haritanın diğerlerinden bir farkı var çünkü dünyayı gerçekten olduğu gibi gösteriyor. AuthaGraph Dünya Haritası, gerçek uzaklıkları gösterebilmek için kıtalar arasındaki açıyı ayarlıyor.

Hajime Narukawa, çeşitli kategorilerde 1.000’den fazla rekor kırarak “İyi Tasarım Ödülü” kazandı.

Ödül organizatörleri bu harita hakkındaki görüşlerini “AuthaGraph Dünya Haritası, gezegenimizin gelişmiş hassas perspektifini sunuyor” diye belirtiyorlar.

Bu Harita Neden Önemli?

İlk kez dünyayı keşfetmek için yelken açtığımızdan beri, insanlar gördüklerini ve deneyimlediklerini kaydetmek istediler. Dünyayı haritalamak keşiflerimizi tasvir etmenin ve denizcilerin gezinmesine yardım etmenin bir yolu oldu.

Görmeye alıştığımız harita dünyayı düz gibi gösteriyor ve bu gösterim sebebiyle kıtaların boyutlarında bozulma yaşanıyor. Bu haritalarda kuzey yarım küredeki ülkeler güney yarım küredekilerden büyük gözükmekte fakat gerçek bunun tersi de olabilir.

Afrika Düşündüğümüzden Çok Daha Büyük

Afrika kıtası için de aynı durum geçerli. Geleneksel haritalar, Afrika’nın Grönland ile benzer boyutta olduğuna inanmamızı sağlıyor. Ancak, grafik kullanıcı arayüzü tasarımcısı Kai Krause tarafından hazırlanan bu harita, Afrika’nın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

Üzerinde yaşadığımız dünyayı keşfetmek ve daha iyi tahlil etmek için makalenin orijinal haline göz atabilirsiniz.