Basın Avukatları Ağı Kuruluyor


Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, ifade özgürlüğü ve basın davalarında görev yapan avukatlarla, İstanbul’da bir araya geldi.

Friedrich Nauman Vakfı desteğiyle gerçekleşen toplantıya İnsan Hakları Derneği, Eğitim Sen, Yurttaşlık Derneği, Yayıncılar Birliği, Uluslararası Af Örgütü, Gazetecileri Koruma Komitesi, Türkiye Gazeteciler Sendikası gibi birçok örgütten hukukçu ve temsilciler ile birçok gazeteciyi, akademisyeni ve Boğaziçili öğrencileri savunan avukatlar ile gazeteciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MLSA Başkanı Evin Barış Altıntaş, “Bu toplantıyı yıllardır adalete erişim, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, bilme hakkı konusunda çalışan bir grup gazeteci ve akıtın kurduğu MLSA olarak düzenliyoruz. Temel amacımız gazetecilerle hukuku bir araya getirmek. Maalesef, Türkiye’nin son yıllardaki durumu nedeniyle bu gittikçe önem kazanıyor” dedi.

MLSA kurucularından avukat Veysel Ok, bu toplantıyı takiben bir yuvarlak masa buluşması ve Avrupa’daki meslektaşlarla buluşmalar düzenleneceğini söyleyerek, Türkiye genelinde bir Basın Avukatları Ağı kurmayı hedeflediklerini belirtti.

Haberin devamı için tıklayınız.