AB’den Basın Özgürlüğü Açıklaması


Türkiye’deki medya temsilcilerine yönelik polis baskınları ve tutuklamalara ilişkin ortak açıklama

Komisyon’un Dış İşleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, ve Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Johannes Hahn bugün aşağıdaki açıklamayı yayımladılar;

Türkiye’de bazı gazeteci ve medya temsilcilerine yönelik bugün gerçekleşen polis baskınları ve tutuklamaları, demokrasinin temel bir ilkesi olan basın özgürlüğü ile bağdaşmamaktadır. Masumiyet karinesi ilkesinin hakim kılınmasını beklerken, herhangi bir hukuksuzluk karşısında, müdafilerin haklarına tam anlamıyla saygı duyulan, bağımsız ve şeffaf bir soruşturma hakkının vazgeçilmez olduğunu hatırlatırız.

Komisyon Üyesi Stylianides ile birlikte Türkiye’ye yaptığımız ve AB-Türkiye ilişkilerinin önemini vurgulayan ziyaretimizin birkaç gün sonrasında yaşanan bu operasyon, Türkiye’nin bir parçası olmayı arzuladığı ve güçlendirilen ilişkilerimizin özünü teşkil eden Avrupa değerleri ve standartlarıyla bağdaşmamaktadır. Aday ülkeler ile katılıma yönelik adımlar atılmasının hukukun üstünlüğü ve temel haklara tam anlamıyla saygı gösterilmesine bağlı olduğunu hatırlatırız. Endişelerimizi, Salı günü, Türkiye de dahil olmak üzere genişleme politikasının ele alınacağı Konsey’e ileteceğiz. Ziyaretimiz sırasında görüştüğümüz Türk muhataplarımızın AB konusunda verdiği kuvvetli taahhütlerin uygulamaya yansıtılmasını bekliyoruz.

Kaynak: AB Türkiye Delegasyonu