1 Cep Telefonu, 1 Dakika, 1 Film Yarışması İçin Çağrı


Uluslararası online bir kısa film festivali olan 13. Mobile Film Festival için film çağrısı başladı.
 Bu sene 13.sü düzenlenen Mobile Film Festivali katılımcılarını bekliyor. Festivale mobilefilmfestival internet sitesi üzerinden filmlerinizi yollayarak katılabilirsiniz. Son başvuru tarihi 9 Ocak 2018.

2017 yılında Mobile Film Festivali, 1 ayda 11 milyon izleyici sayısına ulaştı, 62 ülkeden katılan 756 film içinden 51 film seçildi.

Ekonomik güçlükleri ortadan kaldırmayı ve herkese erişilebilirlik sağlamayı amaçlayan bu festivale, cep telefonuyla çekilen bir dakikalık kısa filmlerle başvurulabiliyor ve katılım herkes için ücretsiz. Her katılımcı istediği sayıda film yollayabiliyor. Festivalin diğer bir amacı genç yetenekleri keşfedip onları burslarla ödüllendirmek.

Katılımcılar istedikleri filmi, diledikleri şekilde çekebiliyor. Yani filmler tek planlı, kurgulanmış, duraksamalı canlandırma (stop-motion), özel efektli vb. olabiliyor. Harici ses kayıt cihazları ya da cep telefonu aracılığıyla ses kaydı yapılabiliyor.

Burslar ve ödüller

Festival jürisi yönetmen, oyuncu ve sinema endüstrisi profesyonellerinden oluşuyor. Kazananlar şu şekilde ödüllendirilecek:

1 adet 66 bin TL değerinde, Uluslararası Büyük Ödül: Bu burs festivalin sponsoru olan BNP Paribas (TEB) bankası tarafından veriliyor ve amacı deneyimli bir prodüktörle birlikte kazananın film çekimine bütçe sağlamak.

2 adet 13 bin TL değerinde senaryo ve sahneleme ödülleri: Bu burslar CNC tarafından veriliyor ve kazananlara senaryo yazımı rezidansı sağlıyor.

En iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu ödülleri ise yine festival jürisi tarafından verilecek. Jüri dışında verilen ödüller ise İzleyici ödülü, Senscritique  ve Digital Jüri ödülleri olacak.

http://www.mobilefilmfestival.com/