Üniversite Öğrencilerine Avrupa Birliği Ülkelerinde Staj Fırsatı


Ulusal Ajans tarafından sağlanacak hibeyle çalışmalara başlayacak “Erasmus Staj Hareketliği Konsorsiyumu – İzmir” protokol töreni İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) koordinatörlüğünde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Ege Üniversitesi,  Dokuz Eylül Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitelerinden toplamda 79 öğrenci İzmir Ticaret Odası tarafından Avrupa Birliği ülkelerinde sağlanan kurum ve kuruluşlarda staj yapacaktır. Üniversite öğrencileri, Avrupa Birliği ülkelerinde iş deneyimi kazanacaktır.

Törende konuşan İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, eğitimli toplumların kalkınmasının hızlı olduğuna dikkat çekerek, “Hükümetimizin son yıllarda eğitimde yaptığı reformlar büyük önem taşıyor. Öğrencilerimize staj yaptırıyoruz ama Avrupa Birliği ülkelerindeki şirketlerde staj yapan öğrencilerin vizyonu değişecek” dedi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, üniversitelerle iş dünyasının birlikteliğinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, İzmir’de kurulan Erasmus Staj Hareketliği Konsorsiyumu – İzmir’in koordinatörlüğünü yürüteceklerini, kurumsal mekanizmaların birlikteliğinin arttıracağını vurguladı.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, öğrencilerin sahaya inmek zorunda olduğunu, en önemli uygulama yerinin de stajlar olduğunu söyledi.

Ulusal Ajans Yükseköğretim Koordinatörü İlyas Ülgür, üniversite öğrencilerinin mezun olduktan sonra iş dünyasına gittiğinde bocalama safhasıyla karşılaştıklarını ifade ederek, “Mezunlarımız,  5 – 6 ay bocalama yaşıyor. Bunun en önemli sebebi sanayi üniversite işbirliğinin olmamasıdır.  İş dünyası bir zirvede, öğrenciler bir başka zirvede duruyor. Öğrencilerimiz, dünyanın her yerinde çalışabilmeliler. Bu döneme dek öğrencilerimizin yüzde 80’i kendileri staj yeri buluyordu. Uluslararası İlişkiler okuyan bir öğrenci kebapçıda staj yapıyordu. Bu dönem 12 Konsorsiyum kuruldu. En güçlülerinden biri İzmir’de oluştu” dedi.

Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli de, konsorsiyumun üniversite sanayi işbirliği için somut bir adım olduğunu belirtirken, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü, Ege Üniversitesi’nin Erasmus’ta önemli bir geçmişi olduğunu, bu yılda da hak ettiği yeri alacağını bildirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yaparel de, bilginin pratiğe dönüşmesinde önemli bir fırsatın yakalandığını kaydetti.

Kaynak : İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi