Ücretsiz İnci Eviner Retrospektifi Eğitim Programı


inci_1897_6424087

İstanbul Modern, “İnci Eviner Retrospektifi: İçinde Kim Var?” sergisine paralel olarak okul gruplarına yönelik bir program hazırladı. Programda çocuklar, İnci Eviner’in desenden resme, videodan yerleştirmeye, fotoğraftan heykele uzanan zengin ifade anlayışının gelişim ve dönüşümünün izini sürüyor. İnci Eviner’in imge dünyasına açılan bir kapı niteliğindeki programda 4-12 yaş grubundaki çocuklar, Eviner’in çalışmalarından yola çıkarak çağrışımlarla yeni formlar keşfediyor ve bu formları yaratıcı bir şekilde bir araya getirerek hayal güçlerinin yardımıyla özgün kompozisyonlara dönüştürüyorlar.

Çocuklar, sanat anlayışını çizgi ve desen üzerine temellendiren, farklı malzeme ve araçları yaratıcı bir şekilde kullanan sanatçının kendine özgü sanat dilini araştırıyor, onun izinden giderek esinleniyor ve kendi imgelerini yaratıyorlar. Sergi deneyiminde karşılaştıkları görsel dili iki farklı sanat çalışmasına katılarak uygulama olanağı buluyorlar. Bu uygulamalar, 4-12 yaş grubu çocuklar için “Siyah ile Beyaz”, 6-12 yaş grubu için “Hareketli İmgeler” adlarını taşıyor.

Siyah ile Beyaz

4-12 yaş grubu

İnci Eviner’in sanat çalışmalarının incelendiği bir sergi gezisinin ardından çocuklar siyah bir yüzey üzerinde kolektif bir çalışma üretiyor. Önce sanatçının onlara önerdiği imgeleri boyuyor ardından bu imgeleri siyah yüzey üzerinde yapıştırıyorlar. Sanatın paylaşılarak deneyimlendiği bu ortak çalışma çocuklara, resimde kompozisyon kavramını uygulayarak öğrenmeleri için bir deneyim alanı sunuyor.

Hareketli İmgeler

6-12 yaş grubu

Program, İnci Eviner’in farklı sanat yapıtlarında tekrar eden bazı imge ve motiflerin bilmecelerle aranıp bulunması ve yorumlanmasını kapsayan bir sergi gezisi ile başlıyor.  Sergi gezisinin ardından çocuklar, sanatçının onlar için seçtiği motiflerin yer aldığı yüzeyler üzerinde çalışıyor. Önce motifleri boyuyor, ardından özel olarak hazırlanmış parçaları birleştirerek yarattıkları hareketli imgeleri, bu yüzeylere yerleştirerek programı tamamlıyorlar.

Eğitim programı 22 Haziran – 23 Ekim tarihleri arasında düzenlenecektir.

 

Bilgi ve rezervasyon için egitim@istanbulmodern.org

veya 0212 334 73 41 (Hafta içi 9.00-18.00 arasında)

 

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir cevap yazın