Şanlıurfa Hayata Destek Evi Açılıyor


hayata-destek

14.08.2014- Şanlıurfa  Hayata Destek Derneği, Süleymaniye mahallesindeki toplum merkezi projesinin açılışı için hazırlıkları tamamladı.

Hayata Destek Derneği’nin AAR Japan ve Açık Toplum Vakfı işbirliğiyle, 1 Mayıs 2014 itibariyle yürüttüğü ve kamp dışında yaşayan Suriyeli mülteciler ile Şanlıurfa halkının faydalanacağı toplum merkezi, Hayata Destek Evi, 19 Ağustos Salı günü düzenlenecek resmi açılışla kapılarını açıyor.

Başlıca hedefi, Şanlıurfa’da kamp dışında yaşayan Suriyeli mülteciler için sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlere yönlendirici bir kurum olmak olan Hayata Destek Evi projesi, aynı zamanda psiko-sosyal ve eğitsel aktivitelerle krizden etkilenmiş çocuk ve yetişkinlere kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortam sağlayarak Şanlıurfa halkı ile Suriyeli mültecilerin bir araya geldiği, birbirlerini tanıyarak ortak paylaşımlarda bulunabildikleri faaliyetler gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Hayata Destek Evi, her hafta Salı’dan Perşembe’ye dil sınıfları, bilgisayar, müzik, el sanatları, kuaförlük dersleri ile erkek, kadın ve gençlerin katılımına açık çeşitli kulüpler ile faaliyetlerini yıl boyu sürdürecek.

19 Ağustos günü Süleymaniye mahallesindeki Hayata Destek Evi’nde düzenlenecek olan resmi açılış, Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, AAR Genel Sekreteri Yoshiteru Horie  ve Hayata Destek Derneği Genel Direktörü Sema Genel’in katılımıyla gerçekleşecek.
HAYATA DESTEK KİMDİR?
2005 yılında, afetlerden ve çatışmalardan etkilenmiş bireylerin temel hak ve ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş olan Hayata Destek Derneği, 2012 Ekim ayından bu yana kamp dışında kalan Suriyeli mülteciler için Hatay ve çevre illerde gıda ve hijyen başta olmak üzere psiko-sosyal destek yardımlarına devam ediyor.  Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Hayata Destek Derneği, çalışmalarında ayrım gözetmeme, şeffaflık, insanlık, hesap verebilirlik ilkeleriyle hareket etmektedir.

AAR Japan KİMDİR?
Japon yardım ve kurtarma derneği AAR JAPAN, saha projelerinde acil durum ve engelli insanlara destek, risk eğitimleri, bulaşıcı hastalıkları önleme, kamuoyunda farkındalığı arttırma çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur.  AAR Japan, 1979’da her hangi bir politik, ideolojik ve dini eğilimden bağımsız olarak kurulmuştur ve halihazırda 15 ülkede projeler yürütmektedir. Ekim2012 itibariyle Türkiye’nin güneydoğusunda Suriyeli mültecilere yardım ve kurtarma çalışmalarına başlamıştır.

AÇIK TOPLUM VAKFI KİMDİR?
Açık Toplum Vakfı, Türkiye’nin insan hakları, demokrasi ve evrensel değerlere karşı daha duyarlı ve daha açık bir toplum olabilmesi amacıyla 20 Ağustos 2008’de kurulmuştur. Açık Toplum Vakfı, öncelikli olarak açık toplum ilkeleri doğrultusundaki projelere mali destek vermenin yanı sıra çalışmalar yaptığı alanlarda yayınlar çıkartmaktadır. Vakıf, AB-Türkiye üyelik süreci, reform, kadın hakları, eğitim, bölgesel farklılıkların giderilmesi, sivil toplumun güçlenmesi gibi öncelikli ilgi alanlarına giren girişimleri proje veya kurum ölçeğinde kısmen desteklemektedir.

Bir cevap yazın