ÖiB: Siyasi ortamın gerginliği özgürlükleri baskı altına alıyor


Gazeteciler Cemiyeti Özgürlük için Basın projesi Mayıs ayı raporunu yayımlandı

Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Özgürlük için Basın (ÖiB) Mayıs ayı raporu yayımlandı. Raporda, siyasal ortamın gerginliği ve hükümetin gerginlik siyasetini sürdürmede kararlılığının, düşünce ve ifade özgürlüğünün önünde ciddi bir baskı oluşturduğuna dikkat çekildi.

AB Sivil Düşün Programı çerçevesinde Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen projede ifade ve basın özgürlüğü ihlalleri aylık raporlar halinde kayıt altına alınıyor. Proje kapsamında yayımlanan üçüncü raporda, basın özgürlüğünün olup olmadığının sıkça tartışma yaratmasının bile kaygı yaratacak bir durum olduğu vurgulandı

İfade ve basın özgürlüğünün Mayıs ayında da sorunlu alan olarak sürdüğü kaydedilen raporda, Başbakanın uluslararası örgütlere ve ülkedeki muhaliflere karşı kullandığı dilin ifade ve basın özgürlüğünün önündeki en büyük engel olduğu belirtildi.

ÖİB’nin raporunda 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında ve Gezi Parkı olaylarının yıldönümünde meydana gelen olayların ve Soma’daki maden kazasında yetkililerin yaklaşımının toplumdaki gerilimi artırdığına değinildi.

Raporda, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Yüksek Seçim Kurulu adına yayınları denetleme görevinin sadece muhalif yayın organlarını cezalandırma olarak uyguladığına dikkat çekildi. Hükümeti eleştiren yayın organlarına karşı, mahkemelerin düzeltme ve cevap hakkını kolaylıkla kullanmasının ve hükümeti eleştiren haberlere düzeltme ve yayımlama talebinin mahkemelerce hiç bekletmeden kabul edilmesinin, sansür etkisine yol açabileceği vurgulandı.

Hükümetin internet gazeteciliği konusunda hazırladığı yasa tasarısı üzerindeki tartışmalara da değinilen raporda, Gazeteciler Cemiyeti’nin de tasarının yasalaşmasının basın ve ifade özgürlüğünü daha sorunlu hale getireceğine ilişkin endişesine yer verildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Danıştay’ın kuruluşunun 146’ncı yıldönümü töreninde Türkiye Barolar Birliği başkanının konuşmasına tepki göstererek toplantıyı terk etmesiyle politik gerginliğin tırmandığı ifade edilen raporda, Soma’da 301 madencinin hayatını kaybetmesine yol açan maden kazası sonrasında madenci ailelerinin bir kısmının hükümeti ve hükümet-işveren ilişkilerini kazadan sorumlu tutmalarıyla ise gerginliğin daha da yükseldiği vurgulandı.

Soma kazasından hükümeti sorumlu tutan vatandaşlara sert müdahale edilmesinin ve bu arada başbakanlık danışmanlarından bir şahsın gösterilere katılan bir madenciyi tekmelediği sırada çekilen görüntülerin uluslararası medyada yer almasının, siyasi atmosferi haylice gerdiği belirtilerek siyasilerin medyaya baskı dozunun giderek arttığına dikkat çekildi.

Çocuklara yönelik şiddet ve Pedofili olaylarına ilişkin tartışmalar sonrasında faillere yönelik cezaları arttıran paketten, yargıda köklü bir değişiklik yapmak için düzenleme çıkmasının tartışmaları farklı noktaya taşıdığı raporda kaydedildi. Yargıda memnuniyetsizliğe sebep olan yeni düzenlemeyle yargının icranın tam kontrolüne gireceğine ilişkin endişelerin yaygınlaştığının altı çizildi.

ÖiB Mayıs ayı raporuna, www.pressforfreedom.org adresinden ulaşılabilir.