Marmaray Projesi için AYB’den 200 Milyon Euro Daha


Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Avrupa ve Asya şebekelerinin Boğaziçi üzerinden ilk demiryolu bağlantısı olan Marmaray Projesi için Türkiye Cumhuriyeti’ne 200 milyon EURO daha kredi açıyor.

Finansman sözleşmesi bugün Ankara’da resmi bir törenle imzalandı. Türkiye Cumhuriyeti adına Hazine Müsteşarı Sn. İbrahim Çanakçı ile resmi bir ziyaret için Türkiye’de bulunan AYB Türkiye’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Sn. Pim van Ballekom imza koydular.

Bu vesileyle, AYB Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom şu değerlendirmede bulundu: “Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan bu amiral projeye verilen AYB desteğini daha da artıran bu kredi anlaşmasını bugün imzalıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu kolaylık, büyük ölçekli projelerinin finansmanında ve ülkedeki taşımacılık biçimi dengelerini demiryolları lehine değiştirme çalışmalarında Türkiye’nin kilit finansal partneri olarak AYB’nin konumunu daha da pekiştirmektedir. AB bankası olarak yaklaşık elli yıldır Türkiye’nin güçlü bir partneri olduk. 2013 yılında Türkiye’ye toplam 2,3 milyar EURO aktardık. Bugün burada hazır bulunmamız, Banka’nın Türkiye’de büyümeyi ve inovasyonu güçlendirme kararlılığının altını çizmektedir. Türkiye’ye ciddi fonlar sağlamaya devam edeceğimiz, üç temel faaliyet alanına yani altyapı, KOBİ’ler ve kurumsal kredilere desteğimizi sürdüreceğimiz inancındayım”.

Marmaray Tüneli geçtiğimiz yıl Ekim ayında Türkiye Cumhuriyeti’nin 90ıncı kuruluş yıldönümü vesilesiyle açıldı. Bugüne değin tamamlanmış bulunan tünel kesimlerini besleyen yüzey hatlarını geliştirmek için önemli çalışmalar yapılıyor. Boğaziçi’nin her iki yakasındaki bu yüzey kesimleri, 63 km’lik demiryolu hattı ile toplam 37 istasyondan oluşmaktadır. Bu proje, AYB tarafından ilk olarak 2004 yılında finanse edilmişti. Bu ilave 200 milyon EURO ile Marmaray’daki toplam AYB desteği 1,25 milyar EURO’ya çıkmış oldu.

Proje, Pan-Avrupa Ulaşım Koridoru IV’te bulunan ve halen Boğaziçi’nin iki yakasında kesilen iki demiryolu hattının bir tünelle birbirine bağlanmasından oluşuyor. Aynı zamanda ülkenin en büyük iki şehri arasında bulunan ve yine AYB tarafından finanse edilen yüksek hızlı demiryoluyla da birleşiyor. Böylece iki kıta arasında tren bağlantısı mümkün olacak. Çok sayıda ve çeşitli yararları arasında, İstanbul büyükşehir bölgesinin yerleşik halkına ve yolculara ciddi zaman kazancı sağlayacak olmanın yanısıra ekonomik kalkınmayı ve yaşam kalitesini destekleyecek olması ve önemli ölçüde çevre kazanımı getirecek olması da bulunmaktadır.

Marmaray Tüneli, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile bütünleşmesinde ve Birlik’in ulaştırma ağının geliştirilmesinde temel önem taşıyan bir amiral projedir. Sadece şimdiye değin Türkiye’de girişilen en büyük ve en önemli altyapı projelerden biri değil ama aynı zamanda Türkiye ve Avrupa ekonomileri için de itici güç niteliğindedir. Trans-Avrupa ağlarının (TEN’ler) başlıca altyapı projelerinin eş-finansmanına yardımcı olarak AYB’nin oynayabileceği katalizör rolüne de iyi bir örnektir.

Demiryolu faaliyetlerinin verimliliğini ve etkinliğini geliştirmek suretiyle demiryolu taşımacılığının payının artırılmasına yönelik Hükümet planlarının kilit unsurunu bu proje oluşturmaktadır. AYB, bu çabanın güçlü bir destekçisi oldu ve dolayısıyla AYB’nin Türk demiryolu sistemine desteğinin toplam değeri son on yılda 2,6 milyar EURO düzeyine çıkmış oldu.

Kaynak: AB Türkiye Delegasyonu