Kaş-Kekova’da Sürdürülebilir Turizme Güneş Enerjisi Desteği


WWF-Türkiye’nin, Kaş ve Kekova’da uzun yıllardır yürüttüğü koruma çalışmalarına bir destek de Schneider Electric’ten geldi. Schneider Electric, projeye güneş enerjisiyle çalışan 100 adet lamba hibe etti. 

WWF-Türkiye’nin, Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki turizmciler ve kamu kuruluşlarıyla birlikte çalışarak hayata geçirdiği ‘Kaş-Kekova Sürdürülebilir Turizm Projesi’ne Schneider Electric,100 adet güneş enerjisiyle çalışan lamba hibe ederek katkı verdi. Güneş enerjisiyle aküsünü dolduran lambalar aynı zamanda cep telefonu ve tablet bilgisayarları şarj edebiliyor. Elektriğe erişimin olmadığı ortamlarda doğa koruma çalışmalarını kolaylaştırıyor. Elektrik üretiminde iklim değişikliğine yol açan seragazı emisyonlarına da neden olmuyor.

Lambalar doğa koruma çalışmalarında kullanılacak.

Güneş enerjisiyle çalışan lambalar ilk etapta, WWF-Türkiye’nin Kaş-Kekova bölgesinde birlikte çalıştığı kooperatif üyesi balıkçılara, sürdürülebilir turizmi destekleyen tur teknelerine, dalış kulüpleri ve restoran sahiplerine dağıtılmaya başlandı. Lambaların 60 tanesi Kaş-Kekova’da, kalan 40 tanesi de WWF-Türkiye’nin Türkiye’de sürdürdüğü doğa koruma projelerinde kullanılacak. Bu projeler arasında Adana-Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yürütülen yeşil deniz kaplumbağalarını koruma çalışmaları ve Kafkasya Ekoloji Koridoru da var. Her iki proje de elektriğin olmadığı bölgelerde çok sayıda saha çalışması içeriyor.

Baştak: “Ümidimiz, temiz enerjinin hızla yaygınlaşması”

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak yaptığı açıklamada, “Kaş-Kekova bölgesinde geçen yıl, Sürdürülebilir Turizm Projesi’ni hayata geçirdik. Bölgedeki balıkçılar, dalış kulüpleri, restoran sahipleri, otelciler ve yerel yönetimlerle beraber çalışıyoruz. Kaş-Kekova bölgesi denizlerdeki biyolojik çeşitlilik açısından olağanüstü zengin; ancak bölgedeki orfoz, lahos, fangri gibi tehlike altındaki türlerin sayısı hızla azalıyor. Bize hibe edilen bu lambalarla alanda çalışan paydaşlarımızı temiz enerjiyle tanıştırmak, bölgeye tatile gelen insanlara da örnek olmak istedik. Umarız bu çabalar, ‘Işık Ülkesi’ diye bilinen eski Likya uygarlığının izlerini taşıyan bu bölgede, temiz enerjinin hızla yaygınlaşmasını sağlar ve koruma çalışmalarımıza destek olur” dedi.

Tuncer: “Bu yolculukta daha çok sorumluluk üstlenmek istiyoruz”

Schneider Electric Türkiye Ülke Başkanı Bora Tuncer de projeye verdikleri destekle sürdürülebilir turizme olan inançlarını gösterdiklerini söyledi.  Tuncer şöyle konuştu:

“Enerji yönetimi ve otomasyon alanında global uzman olan şirketimiz, tüm dünyada enerjinin daha güvenli, verimli, üretken ve çevreci bir şekilde kullanılmasına odaklanıyor. Sürdürülebilirlik, DNA’mıza işlemiş bir kavram. Dünyamızı daha sürdürülebilir enerji çözümleriyle hem korumayı hem de gelecek nesillerin gezegeni koruyabilmesi için bilinçlenmesini hedefliyoruz. Tüm dünyada enerji verimliliğini sağlamak ve enerji bilinci yaratmak istiyoruz. Bu anlamda Kaş ve Kekova’da WWF- Türkiye tarafından yürütülen projenin bizim hedeflerimizle örtüştüğünü görerek, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek istedik. Gelecek nesillere ve canlılara destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin bu yolculuğunda daha çok sorumluluk üstlenmek istiyoruz.”

‘Kaş-Kekova Sürdürülebilir Turizm Projesi’ ile bölgedeki denizel biyolojik çeşitlilik, aşırı ve yasadışı balıkçılık, doğal yaşam alanlarının kaybı, kirlilik, yabancı türlerin istilası ve iklim değişikliği gibi tehditlerin en aza indirilmesi amaçlanıyor. Söz konusu tehlikelere karşı, Kaş-Kekova’nın sahip olduğu karasal ve denizel değerlerinin korunması ve gelecek nesillere ulaştırılması hedefleniyor.

Bilgi için:

Yaz Güvendi

İletişim Sorumlusu, WWF-Türkiye

yguvendi@wwf.org.tr

T: 0212 528 20 30  F: 0212 528 20 40

Merve Dolapçıoğlu

Ünite İletişim

merve.dolapcioglu@unite.com.tr

T: 0212 272 93 13

 

Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) hakkında:

WWF-Türkiye’nin 2000 yılından bu yana Akdeniz kıyılarında yürüttüğü araştırmalar, Kaş-Kekova bölgesinin denizlerdeki biyolojik çeşitlilik açısından olağanüstü zengin olduğunu; buna karşılık orfoz, lahos, fangri gibi tehlike altındaki türlerin sayısının hızla azaldığını ortaya koydu. Orfozlar, deniz çayırları gibi birçok tür hem Akdeniz hem de yerel ekonomi için çok önemli.

Kaş-Kekova ÖÇKB’de yürütülen proje kapsamında yerel ve merkezi yönetimler, balıkçılar, dalış kulüpleri ve tur tekne sahipleri bir araya gelerek bölgenin korunması için önemli bir adım attı ve Kaş-Kekova Deniz Yönetim Planı’nı hazırlandı. Kaş-Kekova ÖÇKB’de yürütülen dalış, balıkçılık ve tur tekne faaliyetlerinin, biyolojik çeşitliliği koruyacak şekilde düzenlenmesi için korunan alanların statülerini belirten bir harita hazırlandı. Projenin bu bölümünde ise WWF-Türkiye Deniz Yönetim Planı’nın etkin ve etkili bir şekilde uygulanması için alanda sürdürülebilir turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi gerekiyor. Kaş-Kekova’nın korunması ve sürdürülebilir bir turizm anlayışının yerleştirilmesinin bölgede turizm alanında çalışanlarla Kaş-Kekova  bölgesini ziyaret edenlerin ortak çabalarıyla gerçekleştirilebileceğini düşünüyoruz.

WWF-Türkiye hakkında:

WWF-Türkiye, dünyanın en büyük, deneyimli ve bağımsız doğa koruma kuruluşlarından WWF ağının bir parçasıdır. Beş milyonu aşkın destekçiye ve 100’den fazla ülkede etkin bir küresel ağa sahip WWF’in misyonu, dünyanın biyolojik çeşitliliğini koruyarak, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayarak; kirlilik ve aşırı tüketimin azaltılmasını teşvik ederek gezegenimizin doğal çevresinin bozulmasını durdurmak ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmaktır.

Schneider Electric hakkında:

Enerji yönetimi ve otomasyon alanında global uzman olan Schneider Electric, 100’den fazla ülkede 170.000 çalışanıyla enerjinin güvenli, güvenilir, verimli, üretken ve çevreci bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. Bu amaçla, en basit anahtar prizden en karmaşık otomasyon sistemlerine kadar çözüm ve yazılım hizmetleri sunan şirket, müşterileri için enerjiyi daha verimli kullanma yöntemleri geliştirmektedir. 2014 yılında 25 milyar Euro tutarında gelir elde eden Schneider Electric, geliştirdiği teknolojilerle endüstrilere yön vermekte,  şehirleri akıllı hale dönüştürerek bireylerin ve kurumların hayatına değer katmaktadır.  Schneider Electric’te buna ‘Life is on’ denir.