Bilim ve Teknolojide TÜBİTAK-Meksika İşbirliği


TÜBİTAK ile Meksika Ulusal Bilim ve Teknoloji Kurumu (CONACYT) arasında bilim ve teknoloji alanında işbirliği anlaşması imzalandı. TÜBİTAK ile Birleşik Meksika Devletleri Ulusal Bilim ve Teknoloji Kurumu (CONACYT) arasında 29-30 Eylül 2014 tarihlerinde dört tematik alandan oluşan bir çalıştay düzenlendi. Sağlık, enerji, metroloji ve teknoloji gelişimi alanlarında eş zamanlı oturumların yer aldığı çalıştayda, Türk ve Meksikalı uzmanlar, söz konusu alanlardaki çalışmalarını ve potansiyel işbirliği önerilerini paylaştılar.

29 Eylül 2014 tarihinde, TÜBİTAK ile CONACYT arasında imzalanan “Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliği Anlaşması” ile iki ülkenin birlikte karar vereceği alanlarda işbirliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Anlaşma ile 2015 yılı içerisinde ortak proje ve bilim insanı değişim çağrılarının aktif olarak başlatılması planlanıyor.

Anlaşmayı, TÜBİTAK adına Başkan Yardımcısı Dr. M. Alper Kutay, CONACYT adına ise Uluslararası İşbirliği Direktörü Dr. Arturo Borja Tamayo imzalarken, anlaşmaya Meksika Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (AMEXCID) Başkanı Juan Manuel Valle Pereňa ise ‘Onur Konuğu’ olarak imza attı.

Kaynak: TÜBİTAK