Avrupa Komisyonu’ndan Türkiye’deki Gelişmelerle İlgili Açıklama


Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn, AB Bakanı Volkan Bozkır ile bir görüşmede bulundu. Türk makamlarının IŞİD’e yönelik mücadeleyi hızlandırma yönündeki kararlılığının bilincinde olduğunu ifade eden Komisyon Üyesi, AB’nin bu çabalara güçlü desteğini yineledi. Hahn ayrıca, ülkelerindeki mezalimden kaçan Suriyeli ve Iraklı mültecilere Türkiye tarafından sağlanan benzeri görülmemiş insani yardıma Birliğin verdiği desteği arttırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını da ifade etti.

Komisyon Üyesi, AB’nin, Kürt-Türk çözüm süreci üzerinde olumsuz etkiler yaratan son gelişmeler konusunda taşıdığı derin endişeyi de dile getirdi. “AB Türkiye’nin, kesin suretle kınanması gereken terörizmin her çeşidini önleme ve bu [eylemlere] karşı tepki verme hakkı olduğunun bilincindedir. Ancak, verilen karşılığın orantılı ve hedefinin belirli olması; aynı zamanda ülkedeki demokratik siyasi diyalogu tehlikeye sokmaması gerekmektedir.

Türkiye’nin bölgeyi daha fazla istikrarsızlaştıracak adımlardan kaçınarak tüm bölge için taşıdığı önemli ve stratejik rolün gereğini yerine getireceğine güveniyoruz.” dedi.

Komisyon Üyesi, geçtiğimiz Cuma günü HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş ile yaptığı telefon görüşmesinde, tüm tarafların barış süreci konusundaki kararlılıklarına geri dönerek bundan böyle geniş kapsamlı ve kapsayıcı bir siyasi çözüm doğrultusunda çalışmalarının gerektiğini vurguladı. “Tüm Türk yurttaşlarının menfaati için ateşkes yeniden tesis edilmelidir. ” dedi.

Kaynak: AB Türkiye Delegasyonu