AB-Türkiye Gümrük Birliği Güncelleniyor


Ticaretten sorumlu Komisyon Üyesi Cecilia Malmström 20 yıllık Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi ve AB-Türkiye karşılıklı ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi konularında anlaşmaya varmak üzere Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile bir araya geldi.

Komisyon Üyesi Malmström konuya ilişkin şunları söyledi; “Türkiye ile Gümrük Birliğimizi güncelleyerek 21. yüzyıla taşımalıyız. Bu girişim AB-Türkiye arasındaki ticaret ilişkilerinin büyük bir ivme kazanmasını sağlayacaktır.” Bu sonuç Ticaretten sorumlu Komisyon Üyesi Cecilia Malmström ile Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn’ın liderliğinde elde edilmiştir. Son 12 aylık süreçte yürütülen ve her iki tarafın yeni tercihli ticaret ilişkilerinden beklentilerini ve isteklerini anlamasına imkan veren teknik görüşmelerin ardından bu noktaya gelinmiştir.

Bu noktadan sonra her iki taraf da, bu girişimi benimsemek ve ilgili müzakere yetkisi alabilmek üzere kendi iç prosedürlerini işletecek. Türkiye bir aday ülkedir ve AB ile katılım müzakereleri devam etmektedir. İkili ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi Türkiye’nin katılım müzakerelerine bir alternatif teşkil etmeyecek aksine süreci tamamlayıcı rol oynayacaktır.

Türkiye aynı zamanda AB’nin son derece önemli bir ticaret ortağıdır: Türkiye AB’nin en büyük altıncı AB ise Türkiye’nin en büyük ticaret ortağıdır. Çok ciddi bir potansiyel mevcuttur ancak bu ticari ilişkilerin daha ileriye götürülmesi işte bu yeni ticari çerçeve ile mümkün olacaktır.

Kaynak: Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu