AB, KOBİ’lerin İnovasyon Çalışmaları için 7.75 Milyon Euro Veriyor


Avrupa Birliği, aralarında Türkiye ve İsrail de bulunan 21 ülkedeki 155 küçük ve orta ölçekli işletmeye, inovasyon çalışmaları için 7.75 milyon Euro finansman sağlayacak.

AB’nin KOBİ aracının ilk turuna 2 bin 666 şirket iş planlarıyla başvuruda bulundu. İspanya, kabul edilen 39 teklifle en başarılı ülke oldu. İspanya’yı 26 teklifle İngiltere, 20 teklifle İtalya, 11 teklifle Almanya ve 10 teklifle İrlanda takip etti. AB dışından sekiz şirkete toplamda 400 bin Euro AB kaynağı sağlanacak. Bunlardan İsrail (dört teklif), Norveç (iki teklif) ve Türkiye (iki teklif) AB üyesi olmamakla birlikte Horizon 2020 programında yer alıyor.

Horizon 2020’nin bir parçası olan KOBİ aracı, yedi yıl için 3 milyar Euro’luk bütçesiyle, yedi yıl boyunca yaklaşık 80 milyar Euro kaynağa sahip olacak olan AB’nin şu ana kadarki en büyük araştırma ve inovasyon çerçeve programı Horizon 2020’nin bir parçası.

AB aynı zamanda başvuruları kabul edilenlere üç gün boyunca iş koçluğu sunacak. Şirketler, ilerideki gelişim aşamalarında daha fazla kaynak için başvuruda bulunabilecek. Sonraki iki aşama, Ar-Ge ve ticarileşme gibi aşamaları kapsayacak.

Müracaatçılar Ağustos ayında resmen bilgilendirilecek ve programı yöneten KOBİ’ler İçin Yönetim Ajansı tarafından kamuoyuyla paylaşılacak.
Özellikle krizin ardından, yenilikçi şirketler büyümek için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamakta zorlanabiliyor. AB, KOBİ’ler ve yenilikçiliği, büyüme, istihdam ve ekonomide iyileşmenin motoru olarak görüyor.

KOBİ aracı, yüksek büyüme potansiyeline sahip şirketlerin yatırım ve destek alabilmesi için hızlı bir yol teşkil etmeyi hedefliyor. Buradaki odak noktası, örneğin dijital müzik hizmeti Spotify gibi piyasasında devrim yaratabilecek ‘yıkıcılık potansiyeli bulunan’ şirketler.

Araç, dünya pazarına erişim iddiasındaki, yüksek büyüme potansiyeline sahip KOBİ’leri hedefliyor. 2014’te 645 projeye finansman sağlanması, bu sayının 2015’te 670’e çıkması planlanıyor. Başvurular yılın herhangi bir döneminde yapılabiliyor, ancak her yıl dört kez değerlendirmeden geçmesi gerekiyor.

Avrupa Komisyonu’nun araştırma, inovasyon ve bilimden sorumlu üyesi Máire Geoghegan-Quinn, ‘Yeni KOBİ aracının aldığı cevap bize cesaret veriyor. Bu tür bir desteğe talep olduğu açıkça görülüyor. Finansman sağlanacak iş planlarının pek çoğunun, ekonomilerimiz için büyüme ve istihdam sağlayan gerçek ürün ve hizmetlere dönüşeceğini umuyoruz’ dedi.

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) geçtiğimiz günlerde, kredi almaya yetecek teminata sahip olmayan KOBİ’lere daha fazla kredi vermelerini teşvik etmek için bankalara 21 milyar Euro’luk AB finansman garantisi sağlayacaklarını açıklamıştı.

Komisyon ve EIB aynı zamanda ‘InnovFin-Yenilikçiler için AB Finansmanı’ ile banka ve diğer finans aracılarının, inovasyon odaklı şirketlere kredi veya özsermaye sağlamasını teşvik etmek istiyor.